logo Silvarium tisk

Ježků západních, kteří jsou jedním z druhů žijících i na území Česka, ve volné přírodě po celé Evropě ubývá. Zatímco dříve byli tito hmyzožravci na seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) vedeni v kategorii málo dotčených druhů, tedy nejméně ohrožených na sedmistupňové škále, nyní klesli o jednu příčku do kategorie téměř ohrožených, napsal list The Guardian.

K úbytku ježků západních, kteří byli dříve hojní po celé Evropě, přispěl rozvoj měst, zvýšená intenzita zemědělství a větší hustota silničních sítí. To zmenšuje jejich přirozené prostředí, drobní savci ale také trpí při srážkách s vozidly nebo kvůli pesticidům.

„Bohužel, důkazy ukazují na znepokojivý a rozšířený trend poklesu,“ uvedla Abi Gazzardová z IUCN, podle které nové hodnocení ježků na červeném seznamu organizace poukazuje i na mezery ve znalostech o jejich populacích. "Máme stále možnost úbytku ježků západních zabránit," dodala odbornice.

Ježek západní obývá Evropu od Pyrenejského a Apeninského poloostrova přes Británii po Skandinávii. Žije také na území Česka, kde se vyskytuje i jemu příbuzný ježek východní.

Britská organizace The Mammal Society podle The Guardianu vyzývá, aby lidé ježkům pomohli například zahradničením šetrným k volně žijícím živočichům. To mimo jiné zahrnuje nepoužívání pesticidů, vytváření úkrytů nebo ponechávání mezer v plotech, což ježkům umožní volný pohyb mezi zahradami.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě