JIŽNÍ ČECHY Už zdaleka není výjimkou najít rezavé plochy uprostřed jinak zelených lesů, které označují místa napadená kůrovcem. V horších případech jsou k vidění obrovské vykácené holiny. Letos však lesníkům kromě dotací pomáhá také chladné a deštivé počasí. Část z nich využila řadu opatření spojených s koronavirem a do prací v lesích zapojila lidi, kteří by kvůli pandemii jinak zůstávali doma.
Pokud počasí z uplynulých týdnů vydrží, je dokonce podle některých odborníků možné očekávat zlomový rok. „Kůrovec se od května vyvíjel výrazně pomaleji. Mladá generace se zatím nikde moc neobjevuje a nevšimli jsme si v mezidobí ani většího množství sesterských generací. Vypadá to, že letos budeme mít pouze dvě generace, a až počasí ukáže, jak silná bude ta druhá," vysvětluje entomolog Petr Doležal z Biologického centra Akademie věd ČR.
Jeho slova potvrzuje i analytik ochrany lesa Ladislav Půlpán ze státního podniku Lesy ČR. Podle jeho odhadů by se měla v horských oblastech vyrojit dokonce jediná generace lýkožrouta. „K napadení stromů dochází letos s časovým posunem. Stále je však třeba takové stromy vyhledávat a zpracovávat, protože počasí brouka zcela nezastavilo,“ podotýká Půlpán.
Ve srovnání s loňským rokem, kdy místy vylétly i čtyři generace, je to zásadní rozdíl. Jenže na některých místech se kůrovec zvládl vyrojit už koncem dubna, kdy v kraji panovalo extrémně suché počasí. Například na Písecku je nyní situace podobná jako v loňském roce.
„Vývoj lýkožrouta se kvůli počasí zpomalil, ale rozhodně nelze mluvit o tom, že by byl úplně zabrzděný. Dnes těžíme stromy, kde je vývoj kůrovce u konce, ale samozřejmě cílíme i na ty, kde je lýkožrout stále aktivní,“ říká jednatel Lesů města Písek Václav Zámečník s tím, že při lesních pracích mu v poslední době pomáhala také řada dobrovolníků.
Celý článek najdete v MF Dnes.