Zalesňování nevyužité zemědělské půdy, které se rok od roku rozšiřuje, je státem už dlouhodobě podporováno formou dotace na zalesnění, s níž je spojena dotace na péči o lesní porost a náhrada za ukončení zemědělské výroby na zalesněném pozemku.
O dotaci na zalesnění sice v současné době není možno žádat, nicméně se s obnovením této možnosti počítá ještě letos. Dotace na péči i náhrada jsou poskytovány bez této dočasné pauzy, a to počínaje rokem následujícím po zalesnění.
Když tyto finanční prostředky obdržíte, nezapomeňte, ať už jste „malí" vlastníci pozemků, či zaevidovaní zemědělští podnikatelé, že jako každý příjem i tento má co dělat s daněmi. V čem konkrétně, poradíme především drobným zalesňovatelům.
Dotace na zalesnění a na péči o lesní porost nejsou dotacemi na pořízení hmotného majetku či na jeho technické zhodnocení, které jsou osvobozeny podle § 4 odst. 1 písm. t) zákona o daních z příjmů. Zákon však obsahuje jiné ustanovení, díky němuž alespoň pro některé „malé" příjemce dotací šance na osvobození existuje.
U zemědělského „nepodnikatele" se totiž zahrnují do příjmů ze zemědělské výroby v rámci ostatních příjmů podle § 10 odst. 1 písm. a) zákona. Za zemědělskou výrobu se považuje podle § 2f zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, i hospodaření v lese. A hospodaření v lese je zase vymezeno v § 2 lesního zákona č. 289/1995 Sb., jako obnova, ochrana, výchova a těžba lesních porostů a ostatní činnosti zabezpečující plnění funkcí lesa.
Pokud tyto příjmy včetně eventuálních příjmů z příležitostných činností nebo příležitostného pronájmu dohromady nepřesáhnou za zdaňovací období 30 000 Kč (tato částka platí od roku 2014, předtím to bylo 20 000 Kč), jsou osvobozeny od daně a nikde se v přiznání neuvádějí.
Máte-li příjem z dotací na zalesnění a na péči o lesní porost nad 30 000 Kč ročně, musíte ho dát do přiznání, a to celý příjem. Má do určité míry pokrývat výdaje spojené se zalesněním a s péčí o porost, například sadební materiál, případně jeho doprava, oplocení pozemku firmou nebo materiál na oplocení, chemická ochrana proti hlodavcům, ožínání buřeně apod. Pokud je to pro vás výhodnější, můžete si uplatnit paušální výdaje ve výši 80 %. Tuto možnost má jak zemědělský podnikatel, tak i „nepodnikatel".
Náhrada za ukončení je ostatní příjem
Náhrada za ukončení zemědělské výroby na zalesněném pozemku, která je dosud poskytována po dobu 15 let, je příjmem podle § 10 zákona, který není v rámci tohoto ustanovení přímo vyjmenován.
Na rozdíl od dotace na zalesnění a na péči se nejedná v žádném případě o příjem ze zemědělské výroby (z hospodaření na poli či louce), jelikož je tato náhrada vyplácena právě proto, že hospodaření na zemědělském pozemku bylo ukončeno před zalesněním.
Nejde tedy o krytí nákladů souvisejících se samotným ukončením zemědělské výroby. Zároveň nesouvisí s výnosy, a tím ani s výdaji spojenými s hospodařením v lesích. Není proto žádný důvod, aby k tomuto příjmu mohly být uplatněny paušální výdaje ve výši 80 procent. Tím pádem se ani nemůže započítávat do limitu 30 000 Kč pro daňové osvobození.
V příloze č. 2 daňového přiznání (výpočet dílčího základu daně z ostatních příjmů, § 10 zákona) patří dotace na zalesnění a péči o lesní porost do samostatného řádku příjmy ze zemědělské výroby, k nim lze dát výdaje buď prokázané na dosažení příjmu, nebo paušální ve výši 80 procent.
Do jiného samostatného řádku dejte náhrady za ukončení zemědělské výroby bez nároku na 80 procent. Skutečné výdaje, které se k nim vztahují, budete asi hledat obtížně.