Mojmír Vlašín
Na Šumavu přijela mise z Evroské komise. Málo kdo si uvědomuje, že je to skoro rok a půl od začátku nenásilné blokády kácení. Koho to zajímá, podívejte se jak se to vyvíjelo (s použitím časosledu Jana Skalíka)
17. ledna 2011 Tomáš Chalupa je prezidentem Václavem Klausem jmenován na místo odcházejícího ministra životního prostředí.
24. ledna 2011 V tento den plánoval ministr Chalupa vybrat ze tří kandidátů nového ředitele Správy NP a CHKO Šumava. Kandidáty byli: Ing. Pavel Kitzberger, Mgr. Jiří Mánek a RNDr. Jaroslav Obermajer. Výběrové řízeni, kde dělal Stráský předsedu komise, bylo zrušeno. Stráský se výběrového řízení vůbec nezúčastnil, protože nesplňoval základní podmínky , především vzdělání a praxi.
16. února 2011 Jan Stráský se stává ředitelem NPŠ. Bez výběrového řízení jej jmenuje ministr Chalupa.
21. února 2011 Vědecká sekce Rady NP Šumava vyzvala ředitele parku v otevřeném dopise ke spolupráci. Žádá po něm respekt k účelu,
7. března 2011 Rychlé rozhodnutí vedení národního parku kácet i bez předchozího odborného přírodovědeckého posouzení a příslušných povolení bylo v rozporu nejen s názorem odborné veřejnosti, ale především se zákonem. Na svůj post proto rezignovalo 14 ze 16 členů vědecké sekce Rady NP Šumava. Stráský v reakci na to snížil počet členů Rady z 53 na 45 a zrušil samostatnou vědeckou sekci Rady.
4. dubna 2011 Vznikla platforma ŠumavaPro. Vznikla jako reakce na postup vedení národního parku. Podle webu http://www.sumavapro.cz představuje široké spektrum občanů, kteří nesouhlasí s přístupem současného vedení NP Šumava, jak jej reprezentují Jan Stráský a Jiří Mánek, k ochraně přírodních hodnot Šumavy a s jejich volbou tvrdých postupů v přísně chráněných územích I. zóny a navazujících dosud bezzásahových území , tak, jak byly nastaveny v minulých letech a byly mezinárodně ceněny.
13.dubna Ředitel Stráský dostává pokyn z MŽP (tzv. Usnesení), podepsaný jeho bezprostředním nadřízeným, ředitelem odboru pro řízení Národních parků. Tam je mu sděleno, že pro kácení v bezzásahových zónách musí mít příslušné výjimky. Stráský tvrdí, že pro zásahy nepotřebuje výjimku. „ Musíme se zamyslet nad krizovým plánem, který po určitou dobu a na určitých místech nebude vůbec brát vážně zákon o ochraně přírody a bude vycházet z lesního zákona a z obrany proti kůrovci, která je obsažena v lesním zákoně.”
18. dubna 2011 Hlídky Hnutí Duha zjistily v dosud bezzásahových územích čerstvě označené stromy určené k pokácení. Šlo zejména o lokalitu Černohorského močálu a oblast kolem Ptačího potoka mezi Černohorskou nádrží a Modravským potokem.
19. dubna 2011 Bývalí členové vědecké sekce Rady Národního parku Šumava a další odborníci založili Stínovou vědeckou radu Národního parku Šumava. Její předseda Jakub Hruška uvedl, že vznikla proto, aby i nadále zazníval vědecký názor způsob hospodaření národního parku.
27.dubna 2011 Předseda Senátu Milan Štěch a předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová převzali od předsedy Svazu obcí NP Šumava Jiřího Hůlky "Petici na záchranu Šumavy". Tuto petici zorganizovalo občanské sdružení Zachraňme Šumavu, které požaduje co nejrazantnější postup v boji proti kůrovci.
5. května 2011 Hnutí DUHA podalo podnět k vyšetřování České inspekci životního prostředí v souvislosti se zjištěním, že Správa národního parku začala v boji s kůrovcem používat chemické biocidní prostředky, ačkoliv k tomuto kroku neměla zákonem požadovanou výjimku. Použití těchto prostředků ředitel Stráský potvrdil. Svůj krok argumentoval hrozící časovou tísní.
1. června 2011 Česká inspekce životního prostředí uvedla, že Správa národního parku neměla potřebnou výjimku pro použití biocidů na svém území, když od konce dubna instalovala otrávené lapáky a trojnožky na kůrovce.
14. června 2011 Správa Národního parku Šumava uvedla, že čelí kůrovcové kalamitě tisíciletí.
29. června 2011 Česká inspekce životního prostředí zakázala Správě Národního parku kácení stromů na Smrčině z důvodů ochrany tetřeva hlušce. Kácení v Národním parku Šumava vyvolává už několik týdnů bouřlivé emoce nejen mezi odpůrci a zastánci, ale i mezi mnoha obyčejnými lidmi, kteří málo chápou, o co v celém sporu jde.
13. července 2011 Odpůrci kácení v nejcennějších lokalitách parku zjistili, že Správa Národního parku kácí v bezzásahové oblasti Na Ztraceném.
15. července 2011 Hnutí DUHA ústy Jaromíra Bláhy vyhlásilo blokádu. Tiskový mluvčí blokády Mojmír Vlašín přivolává policii ČR pro podezření z nelegálnosti těžby v lokalitě Na Ztraceném, kterou od jejího počátku blokují odpůrci kácení. Dle očitých svědků byly káceny i zcela zdravé stromy. Na blokádu míří dlaší aktivisté. Občané se účastní blokády zcela ze své svobodné vůle, často v době dovolené, prostě proto, že jim není osud národního parku na Šumavě lhostejný a mají potřebu se postavit za jeho ochranu. Byl proto podaný i podnět k České inspekci životního prostředí. Správa parku vyhlásila, že blokádu považuje za akt odporující zákonu a avizovala, že v případě pohybu osob ohrožujících svou vlastní bezpečnost zavolá policii.
22. července 2011 Okresní soud v Klatovech na podnět Správy NP Šumava usnesl o vydání předběžného opatření proti Hnutí Duha. Uložil mu, aby se zdrželo organizování pohybu, pobytu a jiné činnosti, které by zabraňovaly těžbě.
25. července 2011 Správa NP Šumava požádala Policii ČR o pomoc s vyklizením míst, kde probíhá těžba. Policie zakročila proti účastníkům blokády a začala je odvážet na základě podezření ze spáchání přestupku proti lesnímu zákonu na služebny do Kašperských Hor a do Sušice. Aktivisté se přivazují ke stromů pomocí řetězu a ocelových rour. Duha dostala předběžné opatření soudu o tom, že nesmí organizovat blokáda a vyklízí prostor. Od té chvíle je organizace blokády na jednotlivcích. Přesto blokáda pokračuje, blokádu řídí Jan Piňos.
26. července 2011 Stínová vědecká rada národního parku vyzývá ředitele Stráského k ukončení zásahů v oblasti Ptačího potoka a k zahájení diskuze s odborníky o způsobech ochrany lesů proti kůrovci tam, kde je to nutné. Uplatňují se stromolezci - stromy se propojily lanovými cestami a obsadili je, aby nebylo možné žádné z nich v této lokalitě porazit. Jak se při průzkumu terénu ukázalo, mnohé stromy označené k likvidaci byly zdravé, naopak některé neoznačené byly napadené kůrovcem.
28. července 2011 Ministerstvo zahraničních věcí oznámilo, že na konci června požádala Evropská komise Českou republiku o vysvětlení situace v nejcennějších lokalitách Národního parku Šumava. Území národního parku je součástí evropské soustavy chráněných území Natura 2000.
29. července 2011 Starosta Modravy Antonín Schubert zorganizuje takzvaný Borůvkový pochod. Místní obyvatelé napekli borůvkové koláče pro dřevorubce a vydali se s nimi na místo těžby. Chtěli jim tím vyjádřit svou podporu a vyjádřit nesouhlas s blokádou.
2. srpna 2011 Ministr Chalupa uvedl, že definitivní ukončení sporů může přinést až nový zákon o národním parku. Zároveň vyzval ředitele Stráského, aby svolal jednání zúčastněných stran a pokusil se nalézt kompromisní řešení.
5. srpna 2011 Před Ministerstvem životního prostředí se konala demonstrace odpůrců kácení na Ptačím potoce s názvem "Zastavte kácení na Šumavě!"
7. srpna 2011 Český helsinský výbor kritizoval způsob zásahu Policie ČR. Zejména upozornil na excesivní chování některých policistů. Svá tvrzení podložil svědectvími účastníků blokády a příslušné orgány požádal o nápravu.
10. srpna 2011 Zástupci Policie ČR na tiskové konferenci odmítli, že by byl postup zásahu proti účastníkům blokády brutální. Zároveň uvedli, že do tohoto dne bylo zadrženo a předvedeno 180 osob. Stejný den prezentovali na tiskové konferenci někteří účastníci blokády důkazy, že zákrok policie brutální často opravdu byl.
12. srpna 2011 Tímto dnem byla ukončena těžba v lokalitě Na Ztraceném. Blokáda byla přerušena. Ještě několik týdnů pokračovaly monitorovací hlídky odpůrců těžby.
31. srpna 2011 Vláda ČR na svém zasedání odmítla návrh zákona o Národním parku Šumava, který připravilo zastupitelstvo Plzeňského kraje. Důvodem byla příprava obdobného zákona na Ministerstvu životního prostředí.
2. listopadu 2011 Krajský soud v Plzni zveřejnil znění rozsudku, v němž dává za pravdu účastníkovi blokády Mojmíru Vlašínovi, že policejní zásah proti blokádě byl nelegální. Zástupci Policie ČR podali proti tomuto rozhodnutí kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Kasační stížnost ale nemá odkladný účinek. Rozhodnutí soudu je pravomocné.
6. října 2011 V Praze proběhla vernisáž výstavy "Brouk v hlavě - podívejme se na Šumavu odjinud". Jádro výstavy tvořily fotografie účastníků blokády. Tímto dnem byla blokáda ukončena.
12. října 2011 V Autoklubu ČR v Praze se uskutečnil seminář Centra pro ekonomiku a politiku s názvem "Kůrovcová kalamita - Argumenty zastánců zdravého rozumu". Na semináři se svými příspěvky vystoupili Jan Stráský, Tomáš Chalupa, Ivan Brezina a doc. Milan Lstibůrek. Moderátorem semináře byl prezident Václav Klaus. Ten v úvodním slově připustil, že vyvážená debata není záměrem tohoto semináře.
1. března 2012 Média přinesla zprávu o dlouho očekávaném právním rozboru postupu státních úřadů a institucí během letního kácení v nejcennějších lokalitách Šumavy. Zástupkyně veřejného ochránce práv RNDr. Jitka Seitlová sdělila, že úřad ombudsmana neschvaluje postup Správy národního parku, Ministerstva životního prostředí ani České inspekce životního prostředí. Všem organizacím byla zadána opatření k nápravě.
20. března 2012 Mojmír Vlašín zasílá do Bruselu na DG Enviroment Evropské komise stížnost na Českou republiku pro porušení evropského práva v enviromentální oblasti, konkrétně Směrnice o biotopech
24.srpna 2012 Česká inspekce životního prostředí, oblastní inspektorát České Budějovice,vydala rozhodnutí, kterým parku udělila pokutu 450 tisíc a to za vykonávání činností zakázaných ve zvláště chráněném území (umísťování otrávených lapáků a kácení stromu napadených kůrovcem) a dále za rušení tetřeva v době hnízdění, což je mj. v rozporu s evropskou legislativou
12.-13.září 2012 Na Šumavu zavítala mise EK, která by měla prošetřit stížnost na porušovaní evropských směrnic