Jaroslav Kuthan
Společnost Capital group Service předvedla v praxi, co znamená mít podnikavého ducha. V Chráněné krajinné oblasti Beskydy vykácela 1,5 hektaru lesa se záměrem vybudovat zde novou sjezdovku. A teprve když si podnikavci společně zazpívali: „Už je to uděláno, už je to hotovo...,” podali si dodatečně žádost o trvalé vynětí sjezdovky a přilehlých pozemků z fondu lesní půdy. Patrně věří, že když už je vykáceno, snáze se podaří dosáhnout souhlasu, možná s pomocí jistých „motivačních nástrojů”.
Správa CHKO Beskydy v jejich počínání shledala dvanáct porušení zákona o ochraně přírody, Městský úřad v Jablunkově nejméně čtyři porušení zákona o lesích. Případ již také šetří Policie ČR. Sjezdovka leží na území, jež patří do druhé zóny CHKO Beskydy, zároveň je součástí evropské soustavy chráněných území Natura 2000 a také má velký vodohospodářský význam. Přestože povolení nebylo vydáno, sjezdovku již upravuje rolba, ilegálně, protože na lesním pozemku, jímž vykácená plocha stále je, nemá co dělat. Jakmile napadl sníh, začali nelegální trať využívat lyžaři.
Samotná společnost zdůvodňuje svůj zásah do lesů tím, že stromy byly napadeny kůrovcem a tudíž bylo nutné je vykácet. Jaký význam v boji proti kůrovci má vybudování sjezdovky není ovšem zcela jasné.
V rámci svých možností se účastním akcí, zaměřených na sledování šelem v Beskydech a proto mám k tamní přírodě dosti silný vztah. A tak v tomto sporu stojím já osobně na straně lesa a velmi si přeji, aby padlo rozhodnutí v jeho prospěch.