LUCIE SICHINGEROVÁ
RADNICKO - V sousedství chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko mají nejednu raritu. Třeba v přírodní rezervaci V Horách se skrývá největší tisový les v České republice, v okolí obce Biskoupky je zase naleziště zkamenělin středního karbonu.
Jedenáct mladých badatelů společně s experty v oborech biologie, historie, antropologie, experimentální archeologie a geologie totiž nedávno zevrubně prozkoumali region na západ od Žebráku.
Připravovali se na síti
Expedice měla za úkol probádat zejména několik hlavních cílových lokalit. Experiment navíc prověřil novou formu práce s nadanými dětmi a mládeží. „Chtěli jsme zapojit mladé lidi do aktivit, které budou dostatečně odborné, ale budou je bavit, a které nebudou jen jako - vzniknou z nich reálné výstupy,” říká jeden z pořadatelů Jan Vodička. Mladí badatelé s odbornými garanty nejprve zkoumali na internetu, připravovali témata a hledali odbornou literaturu. Na místě pak bádali v archivech, měřili v terénu, vedli dotazníková šetření a porovnávali své poznatky s dostupnými zdroji. Výstupem expedice je například prognóza vývoje stavu tisové populace v rezervaci V Horách, zařazení nálezů zkamenělin do kontextu geologického vývoje lokality či porovnání života na venkově v různých historických obdobích.
Výzkum mladé lidi bavil
Výsledky dali účastníci k dispozici radnickému muzeu a velmi ocenili spolupráci s jeho ředitelem Martinem Caletkou.
„Pro mne bylo nejdůležitější, že jsem mohl bádat spolu s odborníky. Mohl jsem si vyzkoušet využití reálných metod používaných ve výzkumu,” říká mladý badatel Martin.
„Týdne prázdnin rozhodně nelituji. Učili jsme se vědecky pracovat a to mě bavilo. Radnicko znám, ale poznal a naučil jsem se spoustu nových věcí,” prohlásil třináctiletý Borek Požár z rakovnického gymnázia.
Již nyní organizátoři plánují další ročník expedice, kterou zorganizoval Národní institut dětí a mládeže MŠMT pro výjimečně nadané studenty základních a středních škol ve věku 13 až 19 let. Projekt také finančně podpořila Evropská unie.