Reynolds KORANTENG, moderátor
Počty krádeží dřeva v českých lesích stoupají. Proč se to děje a co s tím mohou lesníci dělat, na to hledal odpovědi ve své reportáži kolega Ivan Berka.
Lucie BORHYOVÁ, moderátorka
Dokonce si i sám vyzkoušel, jaké to je být zlodějem dřeva. Jak dopadl, na to se teď podívejte.
Ivan BERKA, redaktor
Pro první pokus jsme vybrali Jizerské hory. Ve stoupání z Liberce k Bedřichovu. Zkusíme vybrat nějaké místo tady v těch místech odbočíme ze silnice do lesa, pojedeme ještě nějakých sto metrů. No a pak už budeme zkoušet předstírat, že krademe. Stromy v lese řezat pochopitelně nebudu, ale pilu za chvíli nastartuju, budu ji tak zhruba deset minut tůrovat no a budu čekat, jestli na mě někdo přijde. Nebo ne. Tak, v tomhle okamžiku pokus skončíme. Můžu říct, že po patnácti minutách zvuk naší pili nikoho nezaujal, takže pilu uklízíme a odjíždíme. Tentokrát to zkouším na opačné straně liberecké kotliny pod Ještědem. Ovšem tady jsem jako zloděj dříví úplně selhal. Tady to dopadlo tak, že jsme v podstatě stihli jenom zajet do lesa a zhruba po dvou vteřinách nečekaně se tady objevil skutečně revírník a ptal se, co tady děláme. Takže, myslím si, že i úplnou náhodou, ale prostě takhle to tady dopadlo.
Leoš ČABAN, prodejce palivového dřeva, Dětřichov
Všiml si, že do lesa zajelo auto a tudíž jel za vámi.
Ivan BERKA, redaktor
Ze dvou pokusů tedy jeden úspěšný a jeden ne. A to ještě nevíme, jestli náš vůz nezaznamenala některá z nastražených fotopastí. Je možné, že teď máte třeba někde mojí fotku, jak jezdím lesem?
Leoš ČABAN, prodejce palivového dřeva, Dětřichov
Je to možné.
Ivan BERKA, redaktor
Kromě zvýšených kontrol a fotopastí, lesníci spoléhají i na starousedlíky.
Leoš ČABAN, prodejce palivového dřeva, Dětřichov
Jsou pozorní a všimnou si, že tam jede někdo, kdo tam běžně nejezdí a volají revírníkovi a tuhle informaci mu předají.
Lucie BORHYOVÁ, moderátorka
A s kolegou Ivanem Berkou jsme teď v živém spojení. Ivane, jako zloděj jsi byl úspěšný tak napůl. Přesto lidé to zkoušejí čím dál častěji. Čím to je? To je dřevo o tolik dražší?
Ivan BERKA, redaktor
Tak, dražší právě není. Já jsem mluvil s několika prodejci palivového dříví a ti mi řekli, že ty ceny zachovávají přibližně stejné už třetím rokem. Třeba buk vysušený a připravený rovnou do kamen se dá koupit rovnaný na paletě za 1600 korun za kubík. Prodejci i lesníci se tedy shodují spíš na tom, že na lidi doléhá všechno to ostatní zdražování a to také pokládají za tu příčinu. Zloděje přitom dělí do dvou skupin. Tou první jsou ti, kteří ukradnou a porazí pár stromů, aby si v zimě mohli sami zatopit no a tou druhou, to jsou takoví vypočítavci, kteří už ho zpracují, rozštípou a pak přeprodávají dál. Zaprvé mají čistý zisk, zadruhé neplatí žádné daně. Počty krádeží tak ty se budou zvyšovat podle předpokladu až do podzimu. Už teď třeba tady na Liberecku lesníci evidují měsíčně na deset takových krádeží, přičemž nejvíce jim mizí právě dřevo složené u cest a už zpracované.