VÁCLAV JANOUŠ
Experti z Evropské komise si přijeli prohlédnout Šumavu. Nyní rozhodnou, jestli správa národního parku udělala chyby při péči o místní lesy. Do měsíce se vedení rezervace dozví, jestli ho čekají sankce.
ŠUMAVA Kvůli kácení na Šumavě hrozí Česku pokuta. Do národního parku včera vůbec poprvé v historii přijeli experti Evropské komise, aby posoudili, jak park pečuje o lesy a zda těžby neruší vzácné tetřevy hlušce.
Pokud shledají chyby, zahájí správní řízení.
Lesníci a starostové ale inspekci kritizují: přijeli na základě stížnosti ekologických aktivistů a udělat si obrázek mají za dvě hodiny v terénu a po jediné diskusi s jednotlivými stranami.
Inspektoři Ctibor Kocman a Stefan Leiner dostali na stůl v Bruselu stížnost českých ekologických aktivistů, že při kácení zejména v okolí lokality Na Ztraceném nedaleko Modravy v centru Šumavy docházelo k rušení života tetřeva hlušce, a tím k likvidaci jeho hnízdišť.
„Je velice důležité, že tu komisaři jsou, alespoň se mohou přesvědčit na vlastní oči, jaká je situace. Naše stížnost upozornila, že na zásahy proti kůrovci neměla správa parku patřičné posudky a hodnocení vlivu na vzácnou přírodu,” řekl včera předseda České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. Aktivisté si ale za svou stížnost na Šumavě okamžitě vykoledovali kritiku od lesníků, vedení správy šumavského parku i třeba starostů. Těm vadí, že aktivisté si na porušování konkrétní směrnice Evropské unie nestěžovali už dříve, protože dokument platí už od roku 2004.
„Do loňského roku nevadily holiny, které vznikaly, ani těžby v prvních zónách. Tehdy holt všichni stěžovatelé kolaborovali s minulým vedením národního parku a přikrývali jeho činnosti. Správa parku postupuje celé roky stejně, ale začalo to vadit až v době, kdy se do čela dostal člověk, se kterým nesouhlasili,” prohlásil včera starosta Modravy Antonín Schubert, a ačkoliv komisaři přijeli do jeho obce, odmítl se cesty po okolních lesích na protest zúčastnit.
Aktivisté od začátku nesouhlasili s kroky bývalého ředitele Jana Stráského a jeho nynějšího nástupce Jiřího Mánka. Ten včera řekl, že věří, že své kroky obhájí.
„Alespoň se budou moci komisaři seznámit s realitou v lesích na vlastní oči. Jsem přesvědčený, že stížnosti jsou ryze účelové a že park celé roky postupoval v souladu se směrnicí EU,” komentoval ředitel parku Jiří Mánek.
Vermouzek včera uznal, že pokud skutečně k porušování směrnice docházelo, pak i v minulosti. „Ale byly to ojedinělé případy, k obrovské eskalaci došlo až v posledních dvou letech,” vysvětlil, proč si aktivisté tehdy nestěžovali.
Inspektoři z Bruselu nebyli včera ochotni se o svých plánech, co chtějí v parku vidět, vůbec bavit. Sdělili jen, že chtějí slyšet obě strany a podívat se do lesa. Dokumenty o kácení v parku prý nastudovali, než vůbec na Šumavu přijeli.
„Pokud by se potvrdilo porušení směrnice, pak bychom zahájili s Českou republikou správní řízení,” řekl Ctibor Kocman. V něm by Česku hrozila pokuta nebo ořezání výše dotací.
Podle Tomáše Jirsy, senátora za ODS a známého kritika nezasahování proti kůrovci na Šumavě, je už ale dopředu jasné, že inspektoři chtějí dát za pravdu ekologickým aktivistům. „Zástupci EU čile komunikují náplň programu s českými ekoaktivisty. Odmítli setkání s námi senátory, kteří jim chtěli předložit usnesení Senátu požadující zastavení kůrovcové kalamity. Je zřejmé, že jsou dopředu rozhodnutí o tom, jak kontrola dopadne,” kritizoval Jirsa a inspekci označil za inkvizici.
Rozhodnutí, zda s Českou republikou bude zahájeno správní řízení, padne nejdříve za měsíc, až komisaři vyhodnotí veškerá svá zjištění a podklady. Jak velká pokuta může České republice případně hrozit, není zatím jasné. Může být statisícová i ve výši několika milionů.