logo Silvarium tisk

Chladné a vlhké jaro a léto zpomalilo vývoj kůrovce natolik, že v období od dubna do července jsme ve 2. zónách CHKO Jeseníky vytěžili o 6888 kubíků méně kůrovcem napadeného dříví, než tomu bylo za stejné období roku 2019. Bohužel kůrovec z krajiny nezmizel, ale jen díky chladnému a deštivému počasí se prodloužil jeho vývoj. To znamená, že v dnešní době máme za sebou 2. rojení kůrovce, a nacházíme se v procesu intenzivního zpracování a asanaci čerstvě napadených smrků. Oblast zasažená kůrovcovou těžbou v okolí Rejvízu tvoří pouhých 1,3 % z celkové výměry 2. zóny CHKO ve správě Arcibiskupských lesů a statků Olomouc.

Bohužel nejsilnější nálet kůrovce v rámci polesí Rejvíz je právě v okolí Kobrštejna. Jedná se o čerstvě napadené stromy, které jsme zaevidovali v polovině srpna, a které se objevily po sérii srpnových tropických dnů. Tyto stromy budou včas zpracované, asanované a odvezené v průběhu nejbližších dvou až tří týdnů. Po dohodě s CHKO Jeseníky jsme ve stěnách porostů, kde zpracováváme kůrovce v rámci 2. zón CHKO, začali ponechávat určitý počet stromů k zetlení v takovém stavu, aby nebyly zdrojem kůrovce nebo neohrožovaly návštěvníky lesa.

Protože je kůrovec kalamitní škůdce, má vlastník lesa povinnost zasahovat proti němu podle lesního zákona č. 289/1995Sb, jinak mu hrozí postih ze strany Inspekce životního prostředí. Asanovat kůrovcem napadené dříví máme povinnost podle prováděcí vyhlášky 76/2018Sb s vědomím, že na chemickou asanaci v CHKO Jeseníky si musíme podle zákona 114/1992 o Ochraně přírody a krajiny schválit výjimku. V souladu s tímto zákonem nám CHKO Jeseníky výjimku na chemickou asanaci vydalo. Z toho plyne, že Arcibiskupské lesy a statky Olomouc hospodaří ve spravovaných lesích v rámci CHKO v souladu s platnou legislativou České republiky.

Úkolem nás lesníků je včas zpracovat napadené stromy kůrovcem, a využít pozitivního faktu letošního roku. A tím je, že příroda nám dala šanci snížit množství kůrovce v lese. Protože díky příznivému počasí proběhnou v letošním roce jen dvě rojení kůrovce, namísto loňských tří. Tuto příležitost rozhodně využijeme.

Před námi je období podzimu a s tím spojené období zalesňování, v rámci kterého pokračujeme v procesu změny druhové skladby stávajících smrkových porostů. Jen pro podzimní etapu zalesňování máme do druhých zón CHKO Jeseníky připraveno bezmála 40 tisíc sazenic obalované jedle. K tomu další pestrou druhovou skladbu sazenic javoru, buku, smrku, tak, abychom naplnili představy o rychlé změně skladby porostů ve 2. zóně CHKO Jeseníky v souladu se schváleným lesním hospodářským plán i posláním CHKO Jeseníky. V rámci nahodilé těžby navíc necháváme stát vtroušené javory, buky nebo jedle.

Jen pro upřesnění Arcibiskupské lesy a statky Olomouc nespravují lesy v NPR, protože toto území nebylo vydáno v rámci majetkového vyrovnání s církvemi, ale zůstalo v majetku státu.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě