logo Silvarium tisk

Washington 30. června (ČTK) - Indonésie vůbec poprvé překonala Brazílii v kácení tropických pralesů a úbytek zrychluje navzdory moratoriu z roku 2011 zaměřeného na ochranu přírody a boj proti změnám klimatu. Vyplývá to ze studie vědců zveřejněné v časopise Nature Climate Change.
V období let 2000 až 2012 v Indonésii zaniklo 60.000 kilometrů čtverečních pralesa, což je oblast zhruba stejně velká jako Irsko. Ke kácení částečně přispívá snaha získat půdu pro pěstování palmového oleje a farmaření. A tempo úbytku zrychluje.
Samotném roce 2012 se odlesňování v Indonésii dotklo 8400 kilometrů čtverečních. V Brazílii, které se v poslední době podařilo snížit úbytky pralesů, to bylo jen 4600 kilometrů čtverečních.
"Musíme zvýšit vymahatelnost práva a kontrolu v samotné oblasti," uvedla vedoucí autorka studie z Marylandské univerzity Belinda Margonová, která rovněž pracuje jako úřednice na ministerstvu lesnictví Indonésie.
"Deštné pralesy jsou plíce planety. Máte plíce k dýchání a pokud odstraníte plíce, planeta bude trpět," dodal spoluautor zprávy Matthew Hansen.
Indonésie zavedla moratorium na kácení lesů v roce 2011, částečně kvůli tomu, aby zpomalila odlesňování, které ničí přirozené prostředí orangutanů, sumaterských tygrů a dalších volně žijících zvířat. Norsko také přislíbilo poskytnout Jakartě jednu miliardu dolarů (20,1 miliardy Kč), pokud zpomalí odlesňování.
"Zdá se, že moratorium nemělo zamýšlený efekt," citovala agentura Reuters zprávu vědců.
Na rozsáhlý úbytek lesů v Indonésii upozornily i jiné zprávy. Nejnovější studie se však soustředí na nejdůležitější pralesy. Nezahrnuje tedy plantáže, které se mohou rychle obnovit.
Norsko, které slíbilo finanční pomoc v rámci plánu na zpomalení změn klimatu, uvedlo, že zpráva potvrzuje, že program je potřebný. Oslo chce dosáhnout toho, aby zachování lesů bylo pro vlastníky půdy ekonomicky atraktivnější než dřevorubectví. Doposud Norsko vyplatilo Indonésii 50 milionů USD jako pomoc při zřízení nových institucí, které mají pomáhat při omezování odlesňování. Více peněz získá Indonésie podle Norska v případě, že kontroly prokážou zpomalení odlesňování.
Norsko je jedním z nejštědřejších dárců na ochranu tropických pralesů. Podobný projekt v hodnotě jedné miliardy USD jako v Indonésii má také v Brazílii. Na dalších, menších programech se dohodlo s dalšími zeměmi, včetně Guyany a Tanzanie.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě