raš
Břeclavsko - Ráj pro hledače starých zbraní, časovaná bomba pro hasiče. V Bořím lese poblíž Lednicko-valtického areálu rozmetali Němci na konci 2. světové války nepoužitou munici. Místo už desetiletí láká detektoráře a hasiči a policisté si při společné akci nacvičovali postup pro případ, že by střelivo vybuchlo. Břeclav mezitím otevřela jednání na ministerstvu vnitra o vyčištění lesa.
Podle odhadů odborníků jsou v Bořím lese desítky až stovky tisíc kusů nevybuchlé munice. Když se v minulosti čistilo 250 hektarů lesa, pyrotechnici našli 24 tisíc kusů munice. Na vyčištění přitom čeká dalších 1 550 hektarů Bořího lesa.
Na krizový scénář, že by munice mohla kvůli neodborné manipulaci vybuchnout, se dnes společně připravovali hasiči a záchranáři. Vzhledem k množství munice v lese totiž není vyloučené, že by k tomu mohlo dojít i ve skutečnosti. "Chodí sem lidé, kteří úmyslně vyhledávají munici, specializují se na její sběr. Je to velice nebezpečné," okomentovala chování lidí mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová.
V lese už zahynulo pět lidí, naposledy v roce 1990 - tehdy byl obětí čtrnáctiletý chlapec. Pyrotechnici jezdí na místo často, letos už tam houbaři a výletníci našli třináct kusů munice. "Nejčastější typ munice je munice dělostřelecká. Jsou to střely a náboje, které se vystřelují z děl a houfnic," popsal nejobvyklejší nálezy policejní pyrotechnik Bohuslav Kuda.
Les je navíc volně přístupnou a oblíbenou lokalitou. Patří k Lednicko-valtickému areálu a vedou přes něj turistické trasy do Rakouska. Ve středu se na ministerstvu vnitra sešli lesníci, úředníci, politici i lidé z břeclavské radnice, aby situaci řešili. "Existují dvě varianty, jak se s municí vypořádat. Buď by se najala nějaká soukromá firma, která by les vyčistila, nebo by mohla vzniknout nová složka pyrotechniků pod Lesy ČR. O vyčištění lesa by se pak postarala ona," vysvětlila mluvčí Břeclavi Eliška Windová.
Největší překážkou jsou ale finance - vyčištění lesa by podle odhadů stálo 155 milionů korun. Granáty tak zatím v lese zůstávají.