(ouš)
LIBERECKÝ KRAJ Alespoň něco bylo dobrého na studeném květnu a na přívalech vody, které se lily červnu z nebe. V Libereckém kraji porostou houby a skomírá lýkožrout, nejobávanější hmyzí škůdce ve smrkových lesích.
„Studené a vlhké jaro lýkožroutům škodí. Napadají je plísně a vyvíjí se mnohem pomaleji, než když je sucho a teplo,” řekl ředitel státních lesů v Libereckém kraji Ludvík Řičář. Podle něj stresuje stromy o hodně víc horké jaro bez srážek než dlouhotrvající lijáky.
V rozmočené půdě však nedrží kořeny tak pevně a mohou se vyvrátit. „Lidé by neměli do lesa chodit hlavně tehdy, když fouká silný vítr,” varoval Řičář. Vodou nasáklá zem však těší houbaře. „Hodně hub máme už od začátku května a v zemi je tolik vláhy, že vydrží až do druhé poloviny července,” upozornil známý liberecký mykolog Zdeněk Pelda. „Houby by mohlo ohrozit jen to, kdyby dál lilo. Podhoubí by začalo uhnívat.”
Předpověď počasí však houbařům přeje. Příští týden meteorologové očekávají jasno až polojasno a teploty, šplhající až k pětadvaceti stupňům. Takové teplo svědčí hřibům. „Na to, aby se objevily, stačí pár horkých dnů,” dodal Pelda. Už od května nachází hřiby kováře - lidově modráky, kozáky nebo růžovky. „Při poslední výpravě do lesa jsem viděl přes dvacet druhů hub,” poznamenal mykolog.
Houby se zatím vyskytují hlavně na světlých okrajích lesa. Pelda však očekává, že se zanedlouho přesunou také do hlubokých listnatých, smíšených a jehličnatých porostů. V nacucaných lesích ohrožují houbaře nejen vratké stromy, ale i pády na kluzkých kamenech a mokrém listí. Měli by si s sebou brát mobily, aby si mohli přivolat pomoc.