VIMPERK Před hotelem ve Vimperku stojí starosta jedné šumavské obce. Na parkoviště přijíždí služební auto Jihočeské univerzity s dvěma přírodovědci. Starosta kroutí hlavou, vědce příliš v lásce nemá. Hlavně kvůli jejich odlišnému názoru na ochranu přírody a boj s kůrovcem.
Teď si ale bude muset zvyknout, že jejich názory uslyší častěji. Bude vedle nich sedět v radě šumavského národního parku. Právě tam vědce vrátil ředitel rezervace Pavel Hubený poté, co v roce 2011 na protest proti tehdejšímu šéfovi Janu Stráskému odešli, či byli odvoláni a založili stínovou vědeckou radu.
V radě parku sedí ti, kteří jsou v ní ze zákona, což jsou starostové šumavských obcí a zástupci z Jihočeského a Plzeňského kraje. A pak členové, které jmenuje ředitel. Tedy podnikatelé, zástupci institucí a vědci. „Byl to můj cíl dostat zpět členy stínové vědecké rady. Není totiž správné, že existuje jedna faktická a druhá stínová rada, protože projednávat záležitosti jednoho národního parku u dvou rozdílných stolů Šumavu nikam neposune," tvrdí Hubený.
Návrat vědců do rady parku považuje Hubený za ukázku toho, že „se vykopané příkopy z minulosti pomalu zahrnují".
Včera to tak ale ve Vimperku, kde se rada parku poprvé sešla, rozhodně nevypadalo. Rada parku má 48 členů, zástupci regionu, kteří v ní sedí ze zákona, mají většinu 25 křesel, zbytek jsou ředitelem volení.
Obě strany si ale kolem ramen nepadaly, starostové zmiňovali, že už na jaře by podle slov ministra životního prostředí Richarda Brabce mohlo být vypsáno výběrové řízení na nového ředitele šumavského parku.
Hubený je řízením dočasně pověřen, a radu by si tak měl vybrat až jeho nástupce. „Vůbec se mi návrat vědců do rady parku nelíbí. Připadá mi to jako nelogický krok, protože pokud bude brzy vypsané opravdu výběrové řízení a vybrán nový ředitel, tak nový ředitel by si měl udělat radu svoji. Jednání rady teď bude velice rozpačité," uvedla starostka Borových Lad Jana Hrazánková a její slova se během chvíle potvrdila. Jednání, které je neveřejné, provázely podle informací MF DNES technické dohady i průtahy.
A obavy z toho, zda bude jednání konstruktivní i do budoucna, měl i Jan Zahradník z ODS, jihočeský exhejtman a poslanec, který je nyní zástupcem kraje v radě. „Po zkušenostech, které mám s názory a fungováním vědců, kteří se mnohdy chovali fundamentálně a ekologicky a teprve v druhé řadě brali ohled na život lidí, jsem zvědavý, jak bude spolupráce vypadat. Vždy jsem stál na straně šumavských obcí a má pozice je jasná. Doufám, že vědci přijdou i s nabídkami pro tuto část, nejen pro divočinu, kterou chtějí zavádět," uvedl Zahradník.
„Stínová rada je v hybernaci" Naopak vědci svůj návrat do rady parku, která je poradním orgánem ředitele, uvítali. Dokonce říkali, že pro fungování stínové vědecké rady už není důvod. „Vítáme, že se po nástupu nového ředitele obnovila komunikace mezi oběma národními parky – Šumavou a Bavorským lesem. Právě výzkumná spolupráce mezi parky vázla. Stínová vědecká rada je, jak my říkáme, v hybernaci," uvedl profesor Jihočeské univerzity a Biologického centra Akademie věd Jaroslav Vrba.
Jeho kolegyně Hana Šantrůčková z katedry biologie ekosystému Jihočeské univerzity upozornila, že bude záležet na tom, kolik kompromisů udělají i starostové. „Záviset bude na schopnosti vedení parku komunikovat s regionem. Budeme doufat, že se problémy smažou," uvedla Šantrůčková.