SJA
Hradec Králové 23. července (ČTK) - V Královéhradeckém kraji ode dneška platí v souvislosti s dlouhotrvajícím suchem takzvané období mimořádných klimatických podmínek, které omezuje rozdělávání ohně či pobyt ve volné přírodě. Opatření má snížit riziko vzniku požárů. ČTK o tom informovali Ondřej Sezima z Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje a mluvčí hejtmanství Imrich Dioszegi. Před zvýšeným rizikem vzniku lesních požárů v celé republice varuje také státní podnik Lesy České republiky.
Meteorologové již v minulých dnech rozšířili varování před požáry na celou Českou republiku s výjimkou hor. Důvodem jsou velká sucha a současná vedra.
Ostatní kraje zatím podobná opatření jako Královéhradecký nevyhlásily, situaci ale sledují. Například sousední hejtmanství Pardubického kraje je v pravidelném kontaktu s krajskými hasiči. "Pokud si to situace vyžádá, budou přijata veškerá potřebná opatření," uvedl Jakub Rychtecký z kanceláře pardubického hejtmana.
Podle nařízení Královéhradeckého kraje není například dovolené rozdělávání a udržování otevřeného ohně v přírodě, táboření v lese a ve volné přírodě mimo vyhrazená místa či odhazování hořících nebo doutnajících předmětů na lesních pozemcích a ve volné přírodě. Hasiči žádají obyvatele kraje, aby důsledně dbali preventivních opatření, a pomohli tak předejít případným škodám na zdraví a majetku.
"Období mimořádných klimatických podmínek bude platit až do odvolání. O všech omezeních, která z tohoto nařízení vyplývají, nyní informujeme starosty všech měst a obcí v našem kraji. Lidé by se měli chovat především ve volné přírodě co nejohleduplněji. Právě tak je možné předejít škodám, které v současném suchém počasí mohou vzniknout," uvedl královéhradecký hejtman Lubomír Franc. Hasiči dnes dopoledne například zasahovali u Týniště nad Orlicí na Rychnovku u požáru lesa. Plameny způsobily škodu za zhruba 2000 korun.
Podle Lesů České republiky hrozí kvůli případným požárům poškození nebo zničení lesních porostů. "Odhozený nedopalek může během pár minut zničit mnohaletou práci několika generací lesníků. Lesy ČR nabádají veřejnost k nejvyšší opatrnosti při jakékoli manipulaci s otevřeným ohněm v přírodě," uvedl dnes ekonomický ředitel Lesů ČR Michal Gaube, který je zároveň pověřený řízením podniku.
Zaměstnanci Lesů České republiky, které obhospodařují zhruba polovinu lesů v ČR, již v rámci hlídek kontrolují dodržování protipožárních předpisů ze strany nejen smluvních partnerů podniku, kteří v lesích vykonávají lesnické činnosti, ale také návštěvníků lesa.
V případě, že by suché počasí trvalo delší dobu, mohou Lesy České republiky v konkrétních oblastech iniciovat vyhlášení zákazu vstupu do lesů. "Pokud by taková situace reálně nastala, musí Lesy ČR návrh podat místně příslušnému úřadu obce s rozšířenou působností, který má zákonnou pravomoc zákaz vyhlásit," uvedl mluvčí podniku Zbyněk Boublík.
Na riziko vzniku požáru upozorňuje i Správa Krkonošského národního parku (KRNAP). V posledních dnech v Krkonoších hořelo dvakrát, na místech požáru pracovníci parku našli nedopalky cigaret. "Prosíme návštěvníky, aby při svých výletech byli opatrní a v případě, že by zaregistrovali z lesa kouř, tak aby kontaktovali hasiče," uvedl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.
Minulý týden například hořela hrabanka v lese u hrádku Aichelburg, v pondělí hořelo na jižním svahu Liščí hory. "Oheň založili neznámí pachatelé, zřejmě borůvkáři. Jednalo se o menší požár se dvěma ohnisky. Zlikvidovali jej hasiči z Vrchlabí a místní dobrovolníci," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.