logo Silvarium tisk

Houba, to zdaleka není jen noha a klobouk, jak si většina lidí představuje. Podstatná část „těla“ hub je našemu oku neviditelná, o to je však důležitější. Houby a rostliny si vzájemně předávají živiny a zdá se, že díky houbám funguje v lese cosi jako „internet“. Jak to funguje? O tom jsme si povídali s Petrem Kohoutem z Mikrobiologického ústavu Akademie věd.

Houby jsou složité a rozsáhlé organismy. Jak si je máme představit? Plodnici (ta část houby, která je nad zemským povrchem a je viditelná, obvykle především noha a klobouk – pozn. red.) bych mohl připodobnit třeba k jablku. Představte si jabloň, na níž roste jablko, ovšem s tím, že je celý strom schovaný v půdě a ze země roste pouze plod. Podobně je to i u hub, kdy je většina biomasy organismu schovaná uvnitř půdy. To je ta část, jíž houbaři říkají podhoubí. Odborně se však nazývá mycelium a jedná se o jednotlivá vlákna složená z buněk navazujících na sebe, která prostupují celou půdou. A právě mycelium je hlavní tělo houby.

Celý článek najdete zde

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě