Ivana ŠMELOVÁ, moderátorka
Elektrárna v Hodoníně funguje už 60 let. Většinu času spalovala lignit z nedalekých dolů. Dnes část jejích turbín funguje na biomasu. Denně využije asi tisíc tun a vyprodukuje asi dvacetkrát míň elektřiny, než Jaderná elektrárna Temelín.
Michal CAGALA, redaktor
Takových nákladů biomasy elektrárna denně spálí 40 po 25 tunách.
Tomáš HLAHŮLEK, vedoucí provozu, elektrárna Hodonín
Tady v laboratoři se z každého kamionu, který dodává štěpku, analyzuje výhřevnost.
Michal CAGALA, redaktor
Každá várka ji má totiž jinou. I tak ale dřevěný odpad např. z místních pil vyrobí téměř stejné množství elektřiny, jako hnědé uhlí. To musí elektrárna dovážet ze severních Čech. Biomasa je přitom ekologičtější.
Tomáš HLAHŮLEK, vedoucí provozu, elektrárna Hodonín
Zavážejí biomasu do násypného místa a odtud je biomasa dopravována systémem šnekových a pásových dopravníků do zásobníku na fluidním kotli.
Michal CAGALA, redaktor
Elektrárna dotváří panorama Hodonína už 60 let. Po výstavbě byla nejvýkonnější a nejmodernější elektrárnou v tehdejším Československu.
Antonín SVĚRÁK, zástupce ředitele, elektrárna Hodonín
Vznikla v tomto regionu proto, protože zde byla významná ložiska lignitu.Biomasu jsme začali spalovat z toho důvodu, že došlo k poklesu těžby lignitu v této lokalitě.
Michal CAGALA, redaktor
Například největší důl Mír v nedalekých Mikulčicích definitivně zavřel brány před 4 lety. Podobné elektrárny spalující biomasu jsou v České republice ještě dvě. A Hodonín je z nich nejvýkonnější. Stále častěji Češi spalují biomasu taky v menších podnicích, či běžných domácnostech. Díky štědrým dotacím od státu. Michal Cagala, Česká televize, Hodonín.