logo Silvarium tisk

Vratislav Dostál

Ekologové přivítali oznámení o rezignaci Svatopluka Sýkory z pozice generálního ředitele Lesů ČR. Podle nich jde o první krok k nápravě vážné situace. Nový ředitel dle jejich mínění musí zlepšit především ekologický stav lesů.

Ekologická organizace Hnutí DUHA v souvislosti s rezignací ředitele Lesů ČR Svatopluka Sýkory ve středu připomněla, že po léta soustavně upozorňovala na jeho závažné chyby, jimiž ohrožoval stav veřejných lesů i ekonomiku státního podniku. Jeho rezignaci proto ekologové přivítali, současně ji ale považují pouze za první krok na cestě k nápravě vážné situace v Lesích ČR.

Nový ředitel podle nich musí v souladu s vládou schváleným Národním lesnickým programem zlepšovat ekologický stav lesů, omezit holoseče, zlepšit druhovou skladbu, ponechávat větší objem tlejícího dřeva v lese či zajistit v lesích zdravé podmínky k odpočinku pro veřejnost.

Současně zdůrazňují , že musí zadávat zakázky tak, aby je mohly získat i malé a střední firmy či živnostníci a byla tak zohledněna místní zaměstnanost ve venkovských oblastech i důstojné pracovní podmínky. V neposlední řadě musí podle Hnutí DUHA nově jmenovaný ředitel Lesů ČR prodávat dřevo tak, aby státu neunikaly peníze, které je nutno věnovat do zlepšení zdravotního stavu lesů.

Svatopluk Sýkora, který je v posledním desetiletí již šestým neúspěšným ředitelem Lesů ČR, měl být ze své funkce podle ekologů odvolán již dávno. V této souvislosti připomněli, že Sýkora nerespektoval programové prohlášení vlády, Národní lesnický program, etickou zaměstnaneckou politiku a nakonec  - či v prvé řadě  - zdravý rozum lesního hospodáře.

Za Sýkorovou rezignací bezprostředně stojí zjištění NKÚ, která prokázala mimo jiné manipulace s hodnocením prodeje dřeva. Ty připravily státní pokladnu přinejmenším o miliardu korun. Posledním hřebíčkem do Sýkorovy manažerské rakve byl krach největší těžařské firmy v zemi, holdingu LESS, jako přímý důsledek Hnutím DUHA kritizovaných megatendrů. Podle odhadu Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů mohou být pohledávky Lesů ČR u firmy LESS vyšší než miliarda korun.

Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí DUHA se bezezbytku naplnila opakovaná varování ekologů o megatendrech a pochybných metodách prodeje dřeva, která potvrdil i Nejvyšší kontrolní úřad. „Stát přišel o miliardy korun a byly zastaveny reformy hospodaření, které měly zlepšit zdravotní stav našich lesů,” uvedl Bláha s tím, že se Sýkora k veřejnému bohatství státních lesů choval jako tvrdý byznysmen, kterého nezajímá nic než maximální krátkodobý zisk, který navíc často končil v cizích kapsách.

Sýkora totiž prosadil megatendry, kterými státní lesy přenechaly právo k centralizovanému pětiletému hospodaření několika největším těžařským firmám, jež nemají jiný zájem než vytěžit a prodat maximum dřeva a pak získat co nejvíce zakázek na následnou péči o devastovaný les. Tuto metodu Sýkora obhajoval navzdory varováním, že prokazatelně vede k poškozování lesů, tunelování státního majetku a k zániku menších dodavatelských i dřevozpracujících firem, které zajišťují zaměstnanost na venkově.

Ekologové ostatně nejednou kritizovali Sýkorou zavedený prodej dřeva metodou „na pni”, při níž těžařská firma sama stromy těží, měří, oceňuje a vzápětí kupuje, transportuje a dále zpracovává či prodává  (tzv. komplexní zakázka). NKÚ přitom již v roce 2004 varoval, že v minulosti dodavatelské firmy při použití obdobného modelu doslova drancují lesy. Kácejí totiž často více, než podle smlouvy mají, dokonce až o čtyřicet procent.

„Děsivé je, že měl ve svém počínání po celé čtyři roky politické krytí několika vlád. Věřím, že nepadl jen pro uchlácholení kritiků a že ministr Bendl změní kurs péče o naše lesy lepším směrem. Proto mu posíláme dopis s požadavky na nového ředitele,” uvedl Bláha. Hnutí DUHA bude podle něj navrhovat, aby nový ředitel garantoval zdravé hospodaření ve veřejných lesích certifikací FSC, jak je to už běžné ve státních lesích jiných evropských zemí.

Státní lesy tvoří polovinu všech lesů v ČR a sedmnáct procent naší krajiny. Úkolem Lesů ČR je pečovat o zdravé porosty, které zajišťují dřevo i mimoprodukční veřejně prospěšné služby. Veřejné lesy poskytují každý týden odpočinek dvěma milionům lidí. Pomáhají zadržovat vodu v krajině a tím chrání města i obce před záplavami. Regulují místní klima a pročišťují vzduch. V lesích má domov velká část naší fauny a flóry.

 

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě