Marek Bílek
Hluboká nad Vltavou (Českobudějovicko) 13. července (ČTK) - Dění v Národním parku Šumava podle Hnutí Duha ovlivňují političtí kmotři. Zhruba pět desítek ekologických aktivistů dnes uspořádalo v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku happening, při němž protestovalo proti působení těchto lidí. Sympatizanti hnutí Duha se shromáždili před restaurací Hubert. Je známá tím, že si tam sjednává své obchodní i osobní schůzky vlivný člen ODS a místostarosta Hluboké Pavel Dlouhý.
"Nechceme, aby političtí kmotři proměňovali národní park na Šumavě v dřevařský závod a lunapark," uvedl Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Podle něj měla akce hlavně upozornit na komerční zájmy prosazované na Šumavě. Dlouhý se na ni podívat nepřišel, novinářům se ho zatím nepodařilo kontaktovat.
Aktivisté dnes v Hluboké nad Vltavou roztáhli transparenty s nápisy jako "Dlouhé prsty pryč od Šumavy." Hnutí Duha podpořil i bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. "Kmotři a zástupci různých lobbistických skupin využili fenoménu kůrovce k tomu, aby vyvolali na Šumavě paniku a mohli tam těžit dřevo," řekl v Hluboké Bursík.
Hnutí Duha před Hubertem rozvinulo mapu, na níž nakreslilo údajné vazby mezi Pavlem Dlouhým a dalšími lidmi, kteří prý rozhodují o dění na Šumavě. Mezi nimi figurovali například prezident Václav Klaus, bývalý premiér Miloš Zeman, jihočeský hejtman Jiří Zimola, senátor Tomáš Jirsa, bývalý ředitel šumavského parku Jan Stráský nebo jeho nástupce Jiří Mánek. "I současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl, že na Šumavě se nic nestane bez souhlasu Pavla Dlouhého," uvedl Bláha.
Hnutí Duha nebylo jedinou organizací, která se dnes u restaurace Hubert sešlo. Přes ulici se shromáždilo asi 50 příznivců občanského sdružení Zachraňme Šumavu, v jehož čele je starosta Hluboké nad Vltavou a senátor Tomáš Jirsa (ODS). Ten dlouhodobě kritizuje kroky a počínání Hnutí Duha.
„Vím, že ležím Hnutí Duha v žaludku. Jako senátor z jižní části Šumavy se řadu let snažím bojovat za to, aby stromy v Národním parku Šumava neusychaly. V současnosti se pouštím do odhalování závratně vysokých dotací, které byly za posledních několik let rozdány ze státních peněz Hnutí Duha a podobným ekologickým organizacím," uvedl Jirsa. Podle něj Hnutí Duha získalo v letech 2006 až 2009 od ministerstev, krajů, nadací a fondů z Česka i Rakouska a z NP Šumava přes 30 milionů korun. Jirsa dodal, že po nástupu nového vedení na ministerstvu životního prostředí i šumavském parku jsou další finanční zdroje pro Hnutí Duha nejisté.
Podle Bláhy hnutí nečerpalo částky v desítkách milionů korun. "Dostávali jsme například příspěvky na projekty týkající se ekovýchovy nebo na vydávání časopisu. Všechno jsme standardně vyúčtovali a nikdo z nás z toho žádný osobní finanční zisk neměl. Navíc jsme museli vždy uspět v soutěži, ve které byli i další žadatelé," řekl Bláha. Uvedl, že roční rozpočet Hnutí Duha činí asi 15 až 20 milionů korun. Loni to bylo 16,5 milionu. Příspěvky státu tvoří zhruba desetinu částky.
"To, že jeho (hnutí) zástupci začínají spojovat Hlubokou nad Vltavou se zásahy proti kůrovci, jen dokazuje, že příroda je to poslední o co Hnutí Duha jde, a jejím hlavním motivem jsou finanční zájmy, které na Šumavě ekologisté mají," řekl starosta Jirsa.