logo Silvarium tisk

Oliver Cox

Národní park Šumava je dlouhodobě dějištěm mediálně sledovaných událostí. Od problémů ve vedení parku, názorové rozštěpenosti ohledně postupu boje proti kůrovci až po možnou korupci a nelegální těžbu dřeva. Iniciativa Hlídáme Šumavu se pomocí svého serveru sumava.watching.cz snaží dlouhodobě shromažďovat údaje a aktuální informace, které by mohly pomoci v boji proti podezřelému (nezákonnému) jednání na Šumavě.

Principem je hlídačská výpomoc od samotných návštěvníků parku: Byli jste na výletě svědky těžby dřeva v neoprávněné lokalitě? Narazili jste na nesmyslně nainstalovaný lapač kůrovců, u kterého ke všemu chybí cedule POZOR JED!, a tak neopatrnému turistovi posloužil jako svačinový stolek? Událost vyfoťte a zkontaktujte nás.

Snahou serveru je uvádět tyto informace pro přehlednost i v geografických souvislostech, tj. zanášet je do interaktivní mapy, která se nachází hned na úvodní stránce. K tomu využívá aplikace světové neziskové organizace Ushahidi, která tuto aplikaci původně vyvinula za účelem mapování občanského násilí v Keni.

Konkrétně to funguje takto: Návštěvník parku, který je svědkem nějaké nekalosti a chce pomoci Šumavě tím, že o tom podá zprávu, událost jednoduše zdokumentuje - co se stalo, kde a kdy; popřípadě událost i vyfotí. Poté tyto informace vyplní do jednoduchého formuláře na internetu. Na stránkách je za tímto účelem k dispozici i aplikace do mobilního telefonu; je možno využít i twitter.

Nahlášená svědectví je možné zobrazovat a přehledně řadit podle kategorií. Server se snaží mapovat především podezřelá kácení či zásahy do lesa, ale i přírodní krásy a zajímavosti Šumavy (za účelem porovnání a dokumentace při jejich případném budoucím poškození). Sumava.watching.cz sloužil také jako platforma pro svědectví z blokády proti kácení a následném zásahu policie v roce 2011.

Každá informace, která nepochází z již předem ověřeného zdroje, je samozřejmě kontrolována redakcí. Ovšem i podněty, které se nepodaří ověřit, mají na stránkách své místo, protože mohou někoho inspirovat k důkladnějšímu prověření. Tyto jsou pak červeně označeny jako neověřené.

Kromě interaktivní mapy se zanesenými svědectvími se na úvodní straně nachází i newsfeed, který informuje o veškerém dění kolem Šumavy na internetu. Zde by snad jen možná stálo za to vypíchnout ty opravdu důležité zprávy a odlišit je pro přehlednost od například nabídek na ubytování v hotelu.

Server sumava.watching.cz je uživatelsky velmi přátelský. A o to právě jde. Je to jednoduchý a časově nenáročný způsob, jak alespoň trošku přispět ke zlepšení situace v Národním parku Šumava. I když- možná, že pomoc to nemusí být vůbec malá. Kdo ví, jak důležité svědectví se může podařit zachytit.

KohoVolit.eu

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě