Jiří Růžička
Před vysokým rizikem lesních požárů varují v letních měsících hasiči ve Zlínském kraji. Upozorňují přitom, že nebezpečím je zejména pálení dřevních a biologických odpadů v přírodním prostředí.
„I přes opakující se varování hasičů porušují lidé zákonem stanovené povinnosti, podceňují vliv sucha, klimatických podmínek a přítomnost snadno hořlavých materiálů při manipulaci s otevřeným plamenem, rozdělávání ohňů a pálení v přírodním prostředí. Příkladem je i případ z pondělního odpoledne, kdy hasiči zasahovali u Nového Hrozenkova na Vsetínsku, u státní hranice se Slovenskem,” informoval mluvčí hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Libor Netopil.
„Na místo vyjeli profesionální a dobrovolní hasiči ze Vsetína a obcí Halenkov, Karolínka, Velké Karlovice a Nový Hrozenkov. Když mířili k ohlášenému požáru, obdrželo operační středisko ve Zlíně telefonické oznámení od občana, který uvedl, že v dané lokalitě provádí hlášené pálení. Zdálo se, že jde o nedorozumění, ale vše pak bylo jinak,” řekl Netopil. Když hasiči a policisté dojeli na místo, zjistili, že se jedná o požár na ploše 50krát 50 metrů. Plameny zasáhly i stromy a hrozilo rozšíření požáru do okolí.
„Zjistili jsme, že oznamovatel pálení vůbec v lokalitě při telefonátu nebyl a o situaci tam nevěděl. Přitom šlo o velmi těžký terén s omezenou dostupností techniky. Dodatečně se ukázalo, že k ohlášenému pálení došlo ráno a bylo přerušeno kvůli sílícímu větru, aniž byla ohniště řádně uhašena. Lidé, kteří měli ohniště hlídat, odešli. Vítr se pak postaral o nové rozhoření. Díky zásahu hasičů se podařilo předejít škodám za stovky tisíc korun,” zdůraznil Netopil.
Jen ve Zlínském kraji evidují hasiči od začátku tohoto roku asi 240 požárů travních a polních porostů, lesních hrabanek a odpadů. „Z tohoto čísla lze celkem 47 požárů hodnotit jako požáry přímo v lesních porostech. I přesto, že se všechny evidované požáry obešly bez extrémních škod, vážných zranění nebo úmrtí, nelze je v žádném případě podceňovat,” podtrhl mluvčí hasičů.