kpc
Washington 2. září (ČTK) - Více než 5000 amerických hasičů bojuje i dnes s požárem u Yosemitského národního parku, který již zachvátil území o rozloze přesahující 900 kilometrů čtverečních. Stal se tak čtvrtým nejrozsáhlejším v Kalifornii nejméně od roku 1932, odkdy úřady vedou záznamy. Hasičům se k dnešnímu ránu podařilo dostat pod kontrolu 45 procent požáru, informovala televie NBC. Jeho úplné uhašení očekávají nejdřív kolem 20. září.
Hasičům se daří největší letošní požár v USA pomalu dostávat pod kontrolu i díky zamračené obloze a zvýšené vlhkosti. Očekává se, že vlhký vzduch šíření plamenů lesním porostem dál zpomalí, a hasiči se tak budou moct více soustředit na preventivní opatření proti šíření živlu.
Úplné uhašení požáru úřady neočekávají dřív než 20. září. Někteří hasiči předpokládají, že ho dostanou zcela pod kontrolu až ve chvíli, kdy jim pomůže první podzimní sněžení.
Oheň se v posledních dnech rozšířil až bezprostředně k vodní nádrži Hetch Hetchy zásobující vodou větší část San Franciska. Město již dříve v obavách z možné kontaminace vody přečerpalo část zásob do jiné nádrže a nedostatkem tak zatím netrpí.
Požár, který propukl 17. srpna, ničil zprvu hlavně v chráněné oblasti Stanislaus National Forest. Ve slavném yosemitském parku strávil zhruba 243 kilometrů čtverečních, tedy jen malou část. Velká většina národního parku je tak nadále otevřena pro turisty.
V parku je však kvůli kouři stále zhoršená kvalita ovzduší, v jejímž důsledku nedoporučují úřady návštěvníkům dlouhý pobyt venku. Navzdory tomu, že oheň již zničil několik tábořišť a část dalších zůstává zavřená, k dalšímu úbytku návštěvníků podle NBC nedošlo.
Příčinu požáru úřady nadále vyšetřují. Mohl ho zažehnout blesk i člověk. Média spekulují o tom, že mohlo jít o pomstu drogových dealerů. List The San Jose Mercury News přinesl zprávu o tom, že policie z oblasti v červnu odstranila rozsáhlou plantáž marihuany - okolo 15.000 rostlin - o zničila přes šest kilometrů zavlažovacího potrubí vedoucího k této plantáži.
Požár dosud sežehl také 111 objektů, z toho 11 obytných domů, ale nevyžádal si oběti na životech. V současnosti oheň ohrožuje přes 5000 objektů, z nichž většinu tvoří domy. Nové evakuace však úřady zatím nenařídily. Kalifornie vyčíslila dosavadní náklady na boj s ohněm na 60 milionů dolarů (téměř 1,2 miliardy korun).