kpc
Los Angeles 27. srpna (ČTK) - Američtí hasiči, kteří již takřka dva týdny bojují s rozsáhlým lesním požárem na západním okraji Yosemitského národního parku v Kalifornii, hlásí první úspěchy. Oheň se sice dále šíří, hasiči však zároveň dostali pod kontrolu zhruba pětinu požáru, napsala dnes agentura AP. Navíc doufají ve znatelné pokroky v dalších dnech, kdy jim pomůže chladnější a vlhké počasí, které do západní Kalifornie přichází.
Hasičům se podařilo udržet plameny přes tři kilometry daleko od nádrže zásobující pitnou vodou většinu San Franciska. "Vypadá to dobře, žádné obavy," prohlásil Glen Stratton, který vede hasicí operace v blízkosti strategické vodní nádrže Hetch Hetchy. Rezervoár zásobuje vodou asi 85 procent San Franciska a popel a zplodiny z požáru hrozí jeho znečištěním. Tamní vodárny proto potrubím preventivně přemístily část zásob pitné vody do menší zásobárny, která je blíže městu a daleko od požáru.
Požár, který dnes média označila za sedmý největší lesní požár v dějinách Kalifornie, vypukl 17. srpna. Úřady povolaly takřka 3700 hasičů, kterým se podle dnešních údajů podařilo dostat pod kontrolu asi 20 procent oblastí v plamenech. V pondělí přitom hasiči informovali, že je pod kontrolou pouze okolo sedmi procent. Oheň podle Reuters dosud zničil takřka 65.000 hektarů půdy.
Pokud teploty klesnou ze třicítek k předpovídaným 22 stupňům a přijde očekávaný déšť, mohou hasiči v příštích několika dnech učinit rozhodující pokrok. "Příštích pár dnů pro nás bude klíčových. Pokud bude počasí spolupracovat a podaří se nám dostat pod kontrolu větší část území, může to být bod obratu v boji s tímhle neústupným požárem," řekl mluvčí kalifornských hasičů Daniel Berlant.
Uzavřená zůstává malá část Yosemitského parku, kde oheň zcela zničil několik tábořišť. S evakuací návštěvníků z parku ale strážci nepočítají.
Hasičům se stále daří držet oheň stranou od vzácných obřích sekvojovců, do jejichž blízkosti se živel v minulých dnech dostal. Desítky metrů vysoké stromy staré kolem dvou tisíc let začali hasiči preventivně kropit, aby snáze odolaly případnému útoku plamenů.
Biologové, kteří se dostali do některých poničených oblastí, kde již oheň vyhořel, začali sčítat škody na přírodě. Oheň ohrozil mimo jiné populaci místních želv, kterým požár zničil louky v okolí jezírek, kde se nyní kriticky nedostává vody. "Doufáme, že se nám podaří nějakou vodu jim tam dopravit," řekl televizi Fox News biolog Crispin Holland.
Naopak populaci místních jelenů požár neohrozil, protože zvěř podle něj dostala do vyšších nadmořských výšek než oheň.