logo Silvarium tisk

Dřevo vytěžené kácením buků ze starých lesů v Česku se podle ekologické organizace Greenpeace prodává jako palivové dřevo a vyváží se do zahraničí do papíren. Zástupci české pobočky organizace dnes v Praze novinářům řekli, že dřevo vytěžené v Krušných horách a ve Ždánickém lese sledovali pomocí GPS lokátorů. V lesích podle nich kácely státní podnik Lesy ČR a firma Royal Pine, která podle ekologů dřevo vytěžila nelegálně. Svá zjištění zveřejnila organizace v publikaci Zločin proti přírodě: Jak české firmy ničí vzácné staré lesy. Vyjádření Lesů ČR a Royal Pine ČTK shání.

Pomocí GPS lokátoru organizace Greenpeace sledovala dřevo vytěžené státním podnikem Lesy ČR u Snovídek ve Ždánickém lese, které podle ní skončilo v papírenském závodě společnosti Mondi v Ružomberku. Podle mluvčího Greenpeace ČR Lukáše Hrábka se dá předpokládat, že bylo dřevo už rozemleto na papír. Mondi vyrábí mimo jiné karton a papírové sáčky.

Organizace požádala Lesy ČR o vysvětlení. Podnik v odpovědi uvedl, že většinu dřeva ze Ždánického lesa dodává na český trh a že exportuje zejména sortimenty, k jejichž zpracování není na českém trhu dostatek kapacit. Podle Nikol Krejčové z Greenpeace jde o dřevo ze starých lesů, které by se mělo chránit, přestože jeho těžba byla legální.

Na to, že se dřevo vytěžené podle organizace firmou Royal Pine nelegálně v krušnohorských bučinách prodává jako palivové dřevo, upozornila organizace už před měsícem protestem na pile v Chomutově. I toto dřevo sledovali ekologové pomocí GPS lokátorů.

Podle Greenpeace jsou lesy v Česku nedostatečně chráněné. Ekologové požadují, aby Česko zamezilo kácení lesních porostů starších 120 let. Chtějí, aby ochrana přírody v chráněných územích byla skutečná, a nikoliv jen formální. Současná forma ochrany podle nich v mnohých případech selhává. Zároveň by se podle nich měla rozšířit území, která jsou chráněná. Jedním z území, které by mělo podle nich více chráněné, je například Žďánický les na jihovýchodě Moravy.

Greenpeace a město Horní Jiřetín podaly letos kvůli nepovolenému kácení ve východním Krušnohoří trestní oznámení na firmu Royal Pine. Ekologové podali i podnět k prošetření možného obchodování s nezákonně vytěženým dřevem ke Krajskému úřadu Ústeckého kraje. Úřad podle ekologů odpověděl, že nemůže zasáhnout proti obchodu s vytěženým dřevem, protože Česká inspekce životního prostředí dosud neskončila své prověřování a protože podle vyjádření vlastníka lesa bylo dřevo už prodáno. Podle Greenpeace je ale toto dřevo stále uváděno na trh.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě