Už ze silnice na Maxičky byl vidět stoupající kouř z lesa. Když hasiči přijeli na místo požáru, hořel les na ploše 60 krát 30 metrů a plameny šlehaly do výšky půl metru. Dvěma proudy vody se jim podařilo požár rychle lokalizovat," uvedl vyšetřovatel hasičů Miroslav Svoboda s tím, že vodu hasiči dopravovali z nedalekého rybníka na Maxičkách.
Podle Svobody se jednalo ?o úmyslně založený požár, na místě se totiž podařilo najít dvě ohniska, ze kterých se plameny šířily dále do lesa.
Přestože hořel les na přibližně 1 800 metrech čtverečných, není škoda příliš vysoká. Správce lesa ji odhadl na přibližně tři tisíce korun.
Extrémní sucho trápí lesy na celém Děčínsku. Patrné je to obzvláště v pískovcových oblastech, jako je České Švýcarsko.
„Je opravdu velké sucho, je to vidět i na řece Kamenici, ve které je relativně málo vody," říká mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.
Právě v Českém Švýcarsku před několika týdny trápil hasiče požár nedaleko Dolského mlýna u Jetřichovic. Kvůli těžko přístupnému terénu povolali dokonce na pomoc dva vrtulníky, bez nich totiž hrozilo výrazné rozšíření ohně z prudké stráně nad řekou Kamenicí do dalších lesů.
Ani přesto ale správa parku zatím neuvažuje o vyhlášení zákazu vstupu do lesů.
„To by musela nastat opravdu mimořádná situace. Zákaz vstupu do lesů by navíc postihl především slušné návštěvníky parku, kteří i nyní dodržují zákaz kouření a rozdělávání ohně. Naopak ti, kteří tento zákaz nedodržují, by ?s největší pravděpodobností nerespektovali ani zákaz vstupu do lesů," vysvětluje Salov.
Správa národního parku se snaží působit na návštěvníky přímo v terénu. Navíc má zřízené i požární hlídky, které by měly upozornit i na začínající požár. Ten se tak může podařit zvládnout dříve, než se rozšíří na větší plochu. Tak, jak se to povedlo právě u Dolského mlýna.
Také další dny bude v lesích sucho. Meteorologové vydali varování před vlnou veder a možného vzniku požárů."