logo Silvarium tisk

Tomáš Kassal

Flájská obora založená Valdštejny už v 18. století dosud byla v létě průchozí pro pěší i cyklisty. Letos ne, lidé totiž udělali z lesa smetiště a rušili zvěř. Města chtějí otevřít oboru pro slušné. Mohli by tu třeba hlídat nezaměstnaní.

Každý rok během letních prázdnin mohli turisté křižující Krušné hory procházet a projíždět oborou Fláje na Mostecku. Letos ji Lesy ČR v létě zavřely, a to na žádost nového nájemce místní honitby. V prostoru téměř dvou tisíc hektarů s jeleny, srnkami či tetřevy totiž někteří turisté dělali nepořádek.

"Návštěvníci obory nedodržovali provozní řád. Pohybovali se mimo povolené a vyznačené cesty a do obory vstupovali mimo povolenou dobu. Kvůli jejich nekázni docházelo k úhynu mláďat, rušili tetřívky na tokaništích. Dokonce do obory vstupovali i v době lovu, což je životu nebezpečné," vysvětlil uzavření obory bývalý lesní správce Jaroslav Vacek. Obora je důležitá pro rozvoj turistiky, míní krajský radní

Sousední města Litvínov a Meziboří teď nicméně začala jednat o nastolení původního režimu. Flájská obora je pro ně totiž zajímavým turistickým místem, a tak se snaží, aby byla opět alespoň někdy přístupná. Se zástupci Lesů ČR jednal i krajský radní Martin Klika z Litvínova. "Obora byla vždy průchozí, což je pro rozvoj turistiky důležité," uvedl Klika, který je zastáncem otevření obory.

Zatím se města s lesní správou dohodla, že se obora otevře párkrát v roce a budou možné prohlídky s průvodcem. Meziboří ale stojí o to, aby se území kolem někdejšího loveckého zámečku Lichtenwald v létě opět otevíralo volně.

"Chceme jednat s novým nájemcem obory, za jakých podmínek k tomu může dojít. Zatím jsme se ale nesetkali. Lesy tu však mají novou správkyni, zkusíme jednat s ní," plánuje starosta Meziboří Petr Červenka.

V oboře založené Valdštejny v 18. století žije asi 300 kusů jelení zvěře, kromě té se ale na oploceném území vyskytují i chránění živočichové. Vedle tetřívka obecného je to třeba čáp černý, výr velký nebo sýc rousný. A pro ně jsou klidné lesy bez rámusících lidí nutné k přežití. Hlídat oboru by mohli nezaměstnaní

Zástupci obou měst to nezpochybňují. "Je pravda, že když chodím do lesa v okolí, vidím, jak otřesně se někteří lidé chovají. Válejí se tam různé odpadky, PET lahve a další nepořádek," vysvětlil Červenka.

Zatím není jasné, jak to provést, možné způsoby chce projednat právě s novou lesní správkyní a nájemcem honitby. Třeba hlídání obory stráží vypadá z finančních důvodů nereálně. Možná se ale přece najde cesta zrovna tudy.

"Přemýšlel jsem, jestli by k tomu šlo využít třeba nezaměstnané. Musíme o tom pak jednat i s úřadem práce, ale třeba se podaří vymyslet nějaký projekt," naznačil možné řešení Červenka.

Flájská obora leží poblíž stejnojmenné vodní nádrže v Krušných horách

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě