logo Silvarium tisk

Organizace Greenpeace kritizuje úmysl firmy I. H. Farm těsně před začátkem platnosti smlouvy o ochraně krušnohorských bučin vytěžit dalších 2284 metrů krychlových dřeva. Kácet má také v oblasti, která má být podle smluvní ochrany od roku 2022 ponechána bez zásahu člověka. Organizace proto vyzvala kraj, aby vydal předběžné opatření, jímž těžbu na podzim zakáže, a vypověděl smluvní ochranu a místo ní vyhlásil chráněné bezzásahové území. V tiskové zprávě o tom dnes ČTK informovala koordinátorka kampaně Greenpeace za záchranu bučin Nikol Krejčová. Vyjádření kraje i společnosti ČTK shání.

Smluvně vymezené chráněné území čítá 643 hektarů a je rozděleno na tři části. Jde o bezzásahové plochy o rozloze 200 hektarů, tzv. výběrný les s plochou 231 hektarů a podrostní les s rozlohou 199 hektarů. Podle dřívějšího vyjádření Krejčové je ochrana nedostatečná, požaduje vyhlášení ochrany a bezzásahovosti celého území od Horního Jiřetína až po Národní přírodní rezervaci Jezerka. K vyhlášení ochrany a bezzásahového území vznikla i petice, kterou podepsalo 12.000 lidí. Organizace ji předala ministerstvu i krajskému úřadu. Firma chce jen pár měsíců před začátkem platnosti ujednání pokácet takové množství dřeva, které podle Greenpeace odpovídá 1000 vzrostlých buků a dubů.

„Nedává smysl dojednat smluvní ochranu, která má ponechat pouhých 200 hektarů vzácného lesa bez zásahů, a před začátkem její platnosti zde stromy pokácet. Návrh na kácení v budoucích bezzásahových územích zcela jasně dokládá nepochopení konceptu ochrany přírody jak vlastníkem, společností I. H. Farm, tak krajským úřadem Ústeckého kraje. Jednání majitele jen potvrzuje, že lepším řešením je vyhlášení chráněného bezzásahového území,“ uvedla Krejčová.

V místním lese žije například roháč obecný, kovařík fialový, lejsek malý, holub doupňák nebo páchník hnědý. Řadí se ke skupinám druhů, které se nazývají specialisté, protože nemají schopnost se snadno přizpůsobit rychle se měnícím životním podmínkám a jsou vázané na specifický biotop. Podle Krejčové jsou právě proto bezzásahová území důležitá v rámci ochrany biodiverzity.

„Vyzýváme proto krajský úřad, aby okamžitě vydal předběžné opatření, které letos na podzim veškerou těžbu v lokalitě zakáže. Dále, aby vypověděl uzavřenou smluvní ochranu a místo ní vyhlásil chráněné bezzásahové území na celé dotčené ploše, a zajistil tak ochranu území, jak má podle zákona,“ dodala Krejčová.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě