logo Silvarium tisk

Maximální denní teplota, při které se zastavuje proces ukládání uhlíku, či stromy dokonce začnou uhlík uvolňovat do atmosféry, je zhruba 32 stupňů Celsia.

Když dáte dohromady po desetiletí sbíraná data z měření zhruba půl milionu stromů v pralesích Jižní Ameriky, Afriky a Asie, můžete zjistit, že si tropické lesy s globálním oteplováním zatím dokážou poradit. Ale má to své limity. Nové poznatky shrnul mezinárodní tým vědců do článku, který vyšel v prestižním časopise Science. Mezi autory jsou i tři česká jména: jedním z nich je Radim Hédl z Botanického ústavu AV ČR, který s kolegy měřil stromy na Borneu. Deníku N popsal, k čemu odborníci došli.

* Vaše studie říká: Doposud nám tropické lesy dobře slouží, zachycují oxid uhličitý vypouštěný průmyslem, energetikou či dopravou, ale blíží se hranice zlomu. Tu představuje zvýšení maximálních denních teplot nad třicet dva stupňů. Pak hrozí, že se začnou pralesy rozpadat a uvolňovat víc uhlíku, než samy dokážou zachytit. Máme to brát jako varování?

Určitě. Je to varování, že bychom měli jako lidstvo omezit produkci skleníkových plynů, aby nedocházelo k dalšímu zvyšování teploty nebo k prohlubujícím se extrémním klimatickým jevům, jako je třeba sucho. To jsou totiž věci, které mohou tropickým lesům úplně zamezit v tom, aby dlouhodobě ukládaly uhlík prostřednictvím fotosyntézy. V tropických lesích je asi 40 procent uhlíku z celosvětové vegetace. To je opravdu hodně, a proto jsou tyto lesy klíčovou součástí vztahu mezi biosférou a klimatem.

* V poslední době jsme, hlavně z úst politiků, slyšeli, že proti změně klimatu se dá bojovat vysazováním stromů. Že nemusíme razantně snižovat emise. Tato studie nám tedy definitivně říká, že to nestačí? Že nám teplota se zvyšujícími se emisemi oxidu uhličitého narůstá a může ohrozit i lesy?

Přesně tak. Tato studie se tedy specificky týká tropických lesů, kde jsou teploty vyšší. Ale když to řeknu šířeji, lesy v principu ukládají uhlík z atmosféry prostřednictvím fotosyntézy tím, že rostou. Že budují dřevní biomasu. Ony to ale dělají jen za určitých podmínek. A kritickou podmínkou, která to může omezit, jsou právě extrémní teploty. Ty už fotosyntézu omezí natolik, že se uhlík přestane ukládat, nebo stromy dokonce začnou odumírat. To jsme ostatně mohli v Česku loni vidět v poměrně masivní míře. Bylo to ale hlavně vlivem sucha. Stromy odumřou, dřevo se rozloží a uhlík se znovu uvolní do atmosféry.

Celý článek najdete v Deníku N.

Komentáře  

+5 # Starý 2020-05-27 08:27
Také řešení ….

https://www.denik.cz/regiony/lesni-delnik-z-brodovic-bojuje-ve-volnu-proti-suchu-v-lesich-upravuje-cesty-20200526.html

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě