logo Silvarium tisk

Letošní sucho zlikvidovalo desetitisíce malých stromků a sazenic v lesních školkách. Uschly jak jehličnany, tak i listnáče, které lesníci zasadili na podzim a na jaře.

Na některých místech Vysočiny sucho zničilo až polovinu letošních sazenic. Nejhorší situace je u jedlí, příliš mnoho nezůstalo ani malých buků. Malým stromkům už by mnohdy nepomohl ani vydatný déšť.„Vstoupili jsme do letos vysázeného porostu. Jsou zde stromky, které už začínají opadávat, a jsou zde stromky, které už nemají žádné jehličí. Těm už nepomůže vůbec nic," popisuje pěstební dělník Vladimír Jeremiáš Cvak a dodává:„Smrk zatím problém prakticky nemá, i když samozřejmě nevíme, jak to bude dál. Může se to najednou zlomit, může přijít skok a může to začít hynout ve velkém. To nikdo neví."Takové škody, které sucho letos napáchalo, prý ještě neviděl. Případnou pomoc cisterny dobrovolných hasičů úplně nezavrhuje.„Je to spíše otázka budoucnosti. Jestli by takových let za sebou bylo více, tak je možné, že by si někdo dal tu práci a spočítal, jestli je levnější to zalévat, nebo sázet znova," uzavírá Cvak.Zvířata okusovala listnaté stromyVzrostlé stromy v Královéhradeckém a Pardubickém kraji shazují listí. Břízy, lípy, duby a další se tak brání vysoké spotřebě vody.„Stromy už mají listí od šedavého odstínu až po odstín rezavé barvy. Zcela určitě znovu asi zregenerují, ale je to silné oslabení toho dubu," ukazuje Radomír Charvát z Lesního družstva Vysoké Chvojno.Počasí podle něj zničilo i čtyři roky staré buky, které už byly schopné růst bez pomoci lesníků. Náklady, které do jejich vypěstování vložily a teď by se měly začít vracet, tedy přijdou vniveč.Listnaté stromy navíc začala okusovat lesní zvěř, která neměla co pít, popisuje Charvát:„Snažila se nám vniknout do oplocených ploch. Pokud se jí to podařilo, tak za jednu noc dokázala zlikvidovat třeba dubovou nebo bukovou kulturu. Rozbili úplně oplocenky a snažili se dostat k něčemu, co obsahuje aspoň trochu vody."Vzrostlé jehličnaté stromy neusychají, pokud nejsou nějak oslabené. Malé sazenice jedlí ale sucho zvládají hůře. Ještě před 14 dny hlásili lesníci ztráty 30 procent, dnes už je to 70. Ani u těch, které jsou zelené, není jisté, jestli přežijí.Letošní klimatické podmínky budou mít navíc podle odborníků dohru ještě příští rok. Suché počasí svědčí škůdcům. Lesníci jsou si proto jistí, že se přemnoží kůrovec, lýkožrout a další hmyz.Nebezpečí požárů i přes očekávané ochlazení dál trvá, hrozí také bouřky Krizový štáb Povodí Moravy zpřísnil kvůli suchu pravidla pro hospodaření s vodou Obce nemají pitnou vodu. Řada z nich je závislá na nouzovém zásobování cisternami Pamětníkům letošní sucho připomíná rok 1947. Tehdy se promítlo i do politiky Střed Německa zažívá největší sucho za posledních 50 let Česko zažilo další nejteplejší den v roce.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě