Napsali jste nám
V souladu s plánem činnosti Odboru lesního hospodářství České akademie zemědělských věd zasedala její ekonomická komise v prostorách Střední lesnické školy v Hranicích. Dne 23. dubna se sešlo celkem 60 zástupců této komise a jejich hostů. Nechyběli i její členové z Technické univerzity ze slovenského Zvolena. Lesnický provoz byl zastoupen účastníky z podniků Lesů České republiky, Vojenských lesů a statků ČR, nově se tvořících církevních lesů Olomouckého arcibiskupství, akademické sféry Mendelovy univerzity Brno a České zemědělské univerzity Praha. Byli zde i vědci z Výzkumného ústavu lesnictví a myslivosti Zbraslav Strnady i vedoucí pracovníci ze soukromých lesnických organizací. Spolu se zástupci středního lesnického školství se zúčastnili i odborníci ze státní správy a zástupci z Hospodářské úpravy lesů.
Hlavním tématem zasedání byl Sociální pilíř v lesním hospodářství. Byl představen celkový vývoj zaměstnanosti v lesním hospodářství. I v tak konzervativním oboru, jakým je lesnictví, se modernizuje technika a technologie prací, využívají se intenzivně informační a komunikační technologie, celkově se mění životní podmínky ve venkovském prostoru, vyvíjí se střední i vysoké školství. Mění se i výkony pěstebních a těžebních prací a z toho plynoucí zájem našich občanů provádět je do určité míry za smluvené mzdy. Z toho pak plyne masivní využívání cizinců hlavně při výkonu pěstebních prací. I zákon o zadávání veřejných zakázek nemalým způsobem ovlivňuje zaměstnanost v našich lesích.
V souladu s těmito podmínkami se vyvíjí i úrazovost v lesnictví. Osoby samostatně výdělečně činné jsou velmi ovlivněny plněním nasmlouvaných zakázek. Vyšší míra úrazovosti pak často bývá důsledkem. Dále se řešil stav lesnického ekonomického výzkumu a také současná ekonomická situace v lesním hospodářství. Na závěr ředitel SLŠ Hranice přednesl referát o roli středního lesnického školství v současném lesním hospodářství ČR.
Druhý den, 24. dubna, se účastníci jednání zúčastnili exkurze zaměřené na lesnické hospodaření a myslivost u Vojenských lesů a statků, divize Lipník nad Bečvou. Diskutovali nad aktivním řešením kůrovcové kalamity v oblasti střední Moravy, hovořili o součinnosti lesnického hospodaření s vojenským provozem, viděli přezimovací obůrky, které výrazně snižují škody způsobované zvěří na lesních porostech a mají značný význam k dodání nezbytných léčiv proti parazitózám.
O lesnické problematice se oba dva dny diskutovalo nejen při oficiálním jednání, ale i při večeři, která byla zajištěna v penzionu Diana v Lázních Teplice nad Bečvou.
Celé zasedání ekonomické komiseOLHČZAVproběhlo v klidu se značným odborným i společenským přínosem pro všechny zúčastněné.
Zaslal Miroslav Kutý, ředitel školy