logo Silvarium tisk

BESKYDY Přísně chráněný tis červený se zásluhou ochránců přírody navrací do krajiny Beskyd. Především přírodní rezervace v posledních letech ozdobily už stovky mladých stromků.
„Tisy jsme vysadili na řadě míst. Patří mezi ně hřeben Grúně, Hartisov, Kořenská ráztoka, Dubová nebo rezervace Bučací potok," vyjmenoval Radim Živocký z Českého svazu ochránců přírody Salamandr v Rožnově pod Radhoštěm. Jehličnany, proslulé svou dlouhověkostí, v předchozích desetiletích z Beskyd prakticky vymizely.
Jelikož má tis velmi kvalitní dřevo, lesáci stromy z podstatné části vytěžili. Na některých místech je potom vytlačila výsadba smrkových monokultur. „Alespoň část tisů se zachovala u horských samot. Byla jim přičítána ochranná schopnost, stahovaly například blesky," podotkl za Český svaz ochránců přírody Salamandr Martin Konupka.
Sazenice mají ekologové předpěstované ze školek. Zatím naposledy začali ochranáři spolu se členy chráněné krajinné oblasti Beskydy a více než desítkou dobrovolníků v květnu s výsadbou tisů v přírodní rezervaci Bučací potok u Ostravice. Sazenice získávají předpěstované z lesních školek. Ne každá se v přírodě ujme. „Postarali jsme se i o opravu pletiva, které stromky chrání před okusem od zvěře. Oplocenky v prudkém svahu poškozuje také sníh," přiblížil Konupka.
Tis červený je silně ohrožený pozůstatek třetihorní flóry, v Česku patří mezi přísně chráněné druhy. Jedovatý strom se nezřídka dožívá stovek let.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě