Praha 3. května (ČTK) - Ekologové chtějí najít v České republice nové území o rozloze asi 1000 hektarů, které by se mohlo v budoucnu stát divočinou. Ta by se navíc měla co nejvíce zpřístupnit široké veřejnosti. Území ponechané přirozenému přírodnímu vývoji nyní zabírá 0,3 procenta území ČR. Projekt nazvaný Česká divočina by tuto rozlohu mohl zvětšit na desetinásobek. Každý okres by do budoucna měl mít minimálně jedno území s divokou přírodou, tvrdí autoři projektu.
"Projekt má lidem ukázat, že i v České republice mohou být území, kde je volné přírodě ponechaná volná ruka a mohou tam lidé sledovat fascinující proměny přírody, a když budou mít trochu štěstí, tak i vzácné druhy zvířat, které se do české přírody vrací a žijí v divočině," řekl ČTK programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh.
Na předběžném seznamu se zatím ocitlo 15 lokalit včetně čtyř vojenských prostorů - Dětic, Libavy, Doupovských hor a Boletic. Mezi další zařadili například Beskydy, Lužické hory a okolí, Jizerskohorské bučiny, Adršpach na Náchodsku nebo soutok Moravy a Dyje, jehož ochrana už nyní vzbuzuje spory. Vybraná místa má posoudit expertní skupina, která zpracuje studii. Řadu jich ale spravují Lesy ČR, které by zde musely přestat hospodařit.
Nezisková organizace získala na projekt dotace z norských fondů. Ideálně by mělo v budoucnu vzniknout 76 okresních "divočin". O tématu se už dlouho debatuje i mezi vědci a úředníky.
Aktivisté se nepřímo inspirovali nedávnou studií Spolkového úřadu pro ochranu přírody v Německu. Podle ní by se na území Německa měly rychleji rozšiřovat plochy ponechané přírodnímu vývoji bez zásahů člověka. Pro dvě třetiny Němců je příroda bez lidských zásahů lepší než upravená krajina.
Také postoj Čechů k ochraně tuzemské divočiny bude zjišťovat Masarykova univerzita (MU). "Připravujeme reprezentativní výzkum, kterým ukáže, jak se Češi dívají na divokou přírodu a přírodní rozmanitost. Zajímá nás také, jaké společenské skupiny a v jakých případech mají zájem podpořit ochranu volné přírody," řekl ČTK Jan Krajhanzl z Fakulty sociálních studií na MU.
Z České republiky kvůli zástavbě, zemědělství, výstavbě silnic a kácení lesů mizí rostliny i živočichové, podle přírodovědců je ohrožena třetina z 80.000 v ČR žijících druhů, stovky už vyhynuly. Denně ČR ztrácí výstavbou 24 hektarů půdy. Podle Koželouha by stačilo, kdyby Češi umožnili divokým zvířatům v krajině žít. "V tuto chvíli máme čtyři národní parky, jejichž jádrem jsou území a která jsou ponechána přírodě. Takových by mohlo být víc," dodal.
Ekologové hledají po Česku nová místa, kde by vznikla divočina (ČTK)
Monitoring médií
- středa 27. listopad 2024
- Lesy ČR budou nejkvalitnější dřevo na nábytek či sudy opět prodávat v aukcích (ČTK)
- Obyčejná práce: Dobrovolné spolky by pomohly chránit lesy, říká lesní hospodář o projednávaném zákonu (newstream.cz)
- Střelba a psi. V lesích nad Lomem a Osekem proběhne lov, pozor na omezení (mostecky.denik.cz)
- Děti pečují o les. Spolupráce se Skautským institutem přináší ovoce (Chomutovský, Mostecký, Žatecký, Lounský deník)
- Houbové šílenství aneb Národní sport, který hledá konkurenci (medium.seznam.cz)
- MŽP předloží na vládě návrh zákona, který má zlepšit ochranu přírody (ČTK)
- Ministerstvo zemědělství získalo Speciální cenu za ukázkový příklad řešení digitalizace služeb veřejné správy (zpravy.kurzy.cz)
- Inspirace a příležitosti: Češi představili plány na EXPO 2025 v Ósace (e15.cz)
- Poznejte krásy Českého lesa. Prestižní fotosoutěž má své vítěze (plzensky.denik.cz)
- úterý 26. listopad 2024
- Kůrovcová kalamita v lesích je na ústupu. Holin ubývá. Nově vysázené lesy budou pestřejší a odolnější (hn.cz)
Poslední komentáře
-
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
Jasan - klesá nabídka i špičková cena, což bude na vrub kvality a ... -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
A ještě pár postřehů ke dříví. -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
Aby to nevyznělo negativně - kluci deblický by měli dostat nějakej ... -
Skladba šumavských lesů se mění, přibývá například jedle, ukázala inventarizace
Vrchní zelený parazit plká svoje moudra o přirozené obnově. Přitom ... -
Obyčejná práce: Dobrovolné spolky by pomohly chránit lesy, říká lesní hospodář o projednávaném zákonu (newstream.cz)
"Novela lesního zákona – méně regulace, více motivace" Prdlačky. -
Od sousedů: Kůrovcového dřeva ubylo na obou stranách Šumavy (prachaticky.denik.cz)
Jo, teď je právě ta chvíle, kdy začnou padat zpracovatelé, jak už to ... -
Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb
No, že by ? Sice podzimní sezona skončila jak tady, na Slováči i v ... -
VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?
No jestli jsou to výsledky vyhodnocení údajů, které do LHP píšu já ...
Komentáře
Tak jsme se pobavili a teď k věci. Cosi jako "okresní divočiny" už u nás máme, nejedná se o žádnou žhavou novinku. Těm lokalitám se říká přírodní rezervace nebo přírodní památky a je jich o malinko víc než duhou vysněných 76. A tudy taky vede správná cesta. Cenná území je třeba vyhledávat a chránit z lokální úrovně, na základě dochovaných fragmentů přírody, po projednání s vlastníkem v případě těch nejcennějších vyhlásit a teprve pak jejich rozlohy úřednicky sčítat a dělat z nich statistiky. Ne o nich rozhodovat směrnicí shora, uměle na základě statistiky ze SRN, direktivy EU nebo toho, kolik vysolí Norské fondy. Chráněných částí přírody, pokud počítáme i CHKO, NP a lokality Natury 2000 je už u nás celkem dost. To, že většinu jejich plochy nelze nazvat vznešeně "divočinou" je jiná věc, a žádné snahy hnutí duha s tím mnoho neudělají, protože charakter těch plochy je prostě a jednoduše jiný, z velké části ovlivněný člověkem. Z drtivé většiny je úplně nesmyslné se z nich snažit udělat divočinu mávnutím kouzelného fondu. Na takový název má nárok, se zavřenýma očima, pár těch maloplošek. A ani to zdaleka ne všechny - jenže ne proto, že by se nechtělo, ale prostě protože to není vždycky tem nejvhodnější postup ani v rezervaci.
Tímto směrem by měla napřít síly taky ta občanská sdružení, namísto velkohubých ale věci neznalých prohlášení do médií. Na základě znalostí přírody a místních poměrů navrhovat k vyhlášení další nové rezervace na plochách, které na to skutečně mají. V místě. Nad papíry z norských fondů přemýšlet, kde bysme si tu divočinu jenom vydudali z prstu, je špatně, špatně, špatně.
Jestli tohle má být způsob, jakým zvýšit pozitivní přístup a zájem veřejnosti o části přírody ponechané přírodě, a přitom předstírat, že mluví za ekology, no tak pak to veřejné mínění vypadá tak jak vypadá, a jako u našeho vzoru v SRN to nebude nikdy.
V jedné větě se vzácní živočichové do přírody vrací, o pár řádků dál z přírody mizí. To si toho, sakra, nikdo nevšimne??? Proč jim ty plky pořád úředníci "žerou"?
Jednou se napíše - " Podle Koželouha by stačilo, kdyby Češi umožnili divokým zvířatům v krajině žít".
Jindy se zase hořekuje nad přemnoženou zvěří!
Ekologisti umí fakta překroutit podle potřeby a protože je "ekologismus" v módě, tak jim to všichni baští. Začněte dělat "divočinu" v parlamentu, senátu, na Nejvyšším soudu..., tam už je teď pěkná džungle a na les se vykašlete!!
P.S. těch druhů nevyhynuly stovky, ale tisíce a spíš statisíce.