Přihlásit

Ekologie: Model lesa s přátelským kůrovcem nefunguje (neviditelnypes.cz)

Někteří zastánci usychajících lesů na Šumavě si chválí, že je okolo Šumavy ticho a nikomu nic nemusí vysvětlovat. Je to proto, že my, kteří nesouhlasíme rozšiřováním divočiny, s lítostí respektujeme novelu zákona, která divočinu umožňuje. Připomínám, že novela byla přijata proti vůli Senátu, vrátil ji prezident a protestovaly proti ní šumavské obce, kraje i hospodářská a agrární komora.

Zatímco my zákon respektujeme, aktivisté se chlubí tím, jak proti tehdejšímu vedení Národního parku pořádali blokády, přivazovali se ke stromům či bivakovali v korunách šumavských smrků. Nerespektovali nic, prosazovali ideologii bezzásahovosti a k její podpoře vedli masivní a lživou mediální kampaň.

Celý článek najdete zde

Komentáře   

+12 # bergfreund 2021-09-22 12:29
A zase blbě...za dráty či v HP se normálně hospodařilo.. výchova, zalesnění, kalamita...MU...měl jsem tu šanci tam sloužit...a dvoje dráty nebyli...pouze signální stěna pak zoraný pruh a další stěna...a pak už jen volný prostor do tzv.zahraničí...
-7 # schutzmeister@iex.cz 2021-09-23 12:10
Dík, no, mám o tom zkreslený představy. Dílem tím, že jsem se dostal nejdál k první bráně a tam už na mě naskákali péesáci a bylo po legraci.
A dílem z vyprávění ředitele LZ Kašperské hory v důchodu, který líčil příčinu kalamity na Březníku v 80 letech jako problém se tam dostat v potřebném rozsahu. Když na každýho maníka s JMP přináleželi dva PS se psem. Ale možná na to jen na Modravě prděli. I tak se to nechá vyložit.
Každopádně jsem to celé oplocení hned po revoluci omrknul. Na LS Kvilda a Modrava byli dva pásy drátů. První ve směru Javoří pila-Modrava-Filipov a Huť-Kvilda- Františkov a Borová lada - Jak píšete dva ploty s dvoumetrovým uhrabaným pásem mezi.
Nu a druhý pás byl ve směru Roklanská hájenka-Březník-Mokr ůvka a Bučina byla tutově až za druhým pásem. A mezi pásy bylo až 10 km lesa.
Ale byl někde i jeden. Kupříkladu ve Všerubech, tam jsem se dostali v 85 až na hranici. To byl pak pofýrung, pane. Ti koukali.
A v které části Šumavy jste se pohyboval ? Jen pro rozšíření vzdělání, dík.
Protože minimálně na té LS Modrava mezi dráty kalamitu tahali, ale probírky ani ťuk.
+8 # Přemek 2021-09-23 18:10
S každým Vaším příspěvkem jen potvrzujete,že o tomto tématu nevíte nic. Za tzv.dráty Vás pouštěli PS,ale nikam s lesníky a dělníky nechodili.Někdy je mlčeti zlato.
-2 # schutzmeister@iex.cz 2021-09-25 11:35
Cituji Přemek:
S každým Vaším příspěvkem jen potvrzujete,že o tomto tématu nevíte nic.


No jo, no. Tak jsem si zase rozšířil obzory. Vostuda po 30 letech..... :oops:

Dokonce v tom 1989 se to o dost zjednodušilo.
https://www.ustrcr.cz/data/pdf/projekt_89/porady/op02i.pdf
V roce 1988 pracovalo za dráty 20 tis uvědomělých socialistických občanů, kteří se opravdu dobrovolně, bez ozbrojeného doprovodu vraceli zpět do střeženého prostoru.
Dokonce příslušníci PS VB už propustky nemuseli mít, jen razítko v občance.

Asi to už fakt spělo do řiti, protože já v tom 85 ještě pamatuju bránu, před kterou byli tři protitankový ježci na silnici, pak dvě brány v plotě s uhrabaným písečkem mezi, závora ze 16trubky vylitá betonem a zase tři ježci. Takže to nebylo jen otevřít bránu. Zavolat na rotu, prověřit osoby, odšoupnout ježky.....Viděl jsem průjezd a půlhodinu to dalo. Ale možná nebyli všude pohraničníci tak aktivní, to je možné.
Každopádně v takových podmínkách " Práci čest ".
-9 # schutzmeister@iex.cz 2021-09-20 12:03
Jednak tedy nevím, kdy autor naposledy viděl usychající lesy na Šumavě.
A jednak bych rád vyvrátil jedno jak píše " vyčtené " moudro :
"Aktivisté tehdy nepochopili esnické rozdělení lesa, kdy byly lesníky ochráněny poslední zbytky původních lesů. Tyto fragmenty velmi starých a původních lesů chtěli lesníci chránit, "
Chráněny byli do roku 1989 díky příslušníkům PS - respektive tomu, že plot nebyl až u hranice a v pásmu se více méně nehospodařilo.
To se začátkem 90 let prudce otočilo - sám jsem na jaře a v létě roku 1990 přejímal na pile v Rejštejně několik aut denně s dodákem " Prameny Vltavy " a věřte tomu, že to bylo dříví radost pohledět. To tam ještě žádnej kůrovec nebyl. Čistá, zdravá hmota.
Takže jen k tomu, jak lesníci chránili zbytky pralesů.
Jen, dokud tam nemohlii. 8)
+6 # Přemek 2021-09-21 17:01
Píšete tady nesmysly. Na LZ Vimperk, LS Kvilda jsem dělal v roce 1988-90.
-3 # schutzmeister@iex.cz 2021-09-22 11:25
To mě docela zajímá - a ty Prameny ještě nebyly za druhými dráty ? Když první signální stěna byla už mezi Kvildou a Borovou Ladou ?
Nejvíc nám vozila LS Modrava dodák " Březník " ale to byla kalamita mezi prvními a druhými dráty. Že by hospodařili třeba na Morůvce nebo Špičníku nevím.
Třeba to byli samí kovaní soudruzi.
My jich teda v partě moc neměli. Polovina mluvila německy, třetina rumunsky a těch pár čechů bylo v Rejštejně spíš za trest. Ty by asi propustku nedostali .
Ale lesy tam byli krásný.
A dřevo z Kvildy bylo ještě po roce 2000 super.
-5 # schutzmeister@iex.cz 2021-09-22 11:58
Jen pro mladší ročníky - jak asi muselo vypadat hospodaření mezi či za dráty - ikdyž tedy fakt se tam něco dělo, i za druhou linií :

http://pohranicnik.blogspot.com/2012/06/proryv-na-statni-hranici.html

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Školní lesní podnik Křtiny v krátkých videích představuje svá polesí

Školní lesní podnik Křtiny v krátkých videích představuje svá polesí

Lesnictví

Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny v roce 2023 slaví 100 let od svého vzniku, 100 let kontinuální péče o lesy Mendelovy univerzity. Při této...

Na Lesním družstvu obcí Přibyslav vzniká příklad dobré praxe pro vlastníky lesa postižené kůrovcovou kalamitou

Na Lesním družstvu obcí Přibyslav vzniká příklad dobré praxe pro vlastníky lesa…

Lesnictví

Obnova lesních porostů na velkoplošných holinách, které vznikly v důsledku kůrovcové kalamity, je v současné době náročným úkolem pro mnoho vlastníků lesa. Kromě otázky nemalých...

Jak by měly vypadat lesy budoucnosti? Možné scénáře nabízí nový dokument Fakulty lesnické a dřevařské

Jak by měly vypadat lesy budoucnosti? Možné scénáře nabízí nový dokument Fakulty…

Lesnictví

Doplněn odkaz na iVysílání. Fakulta lesnická dřevařská České zemědělské univerzity v Praze spolu s Českou televizí a dalšími partnery natočila dokument věnovaný budoucnosti českých lesů...

Lesy ČR čelí kvůli sporu s firmou Veronex stamilionové exekuci, podaly dovolání

Lesy ČR čelí kvůli sporu s firmou Veronex stamilionové exekuci, podaly dovolání

Lesnictví

Státní podnik Lesy ČR se kvůli dlouholetému sporu s firmou Veronex o stovky milionů korun dostal do exekuce. Uvedl to Deník N. Exekutor vymáhá jistinu...

Populární zprávy

Novela zákona o myslivosti má zavést plány lovu podle míry poškození lesů

Novela zákona o myslivosti má zavést plány lovu podle míry poškození lesů

Lesnictví

Zobrazeno:5276

Aktualizováno o vyjádření ČLS. Novela zákona o myslivosti, kterou nyní připravuje ministerstvo zemědělství (MZe), by měla zavést plánování lovu v honitbách podle poškození lesů. Hlavním...

Ekonomickým ředitelem Lesů ČR bude od ledna Daniel Szórád

Ekonomickým ředitelem Lesů ČR bude od ledna Daniel Szórád

Lesnictví

Zobrazeno:5217

Ekonomickým ředitelem Lesů České republiky se 1. ledna 2023 stane Daniel Szórád. Jmenuje ho generální ředitel Dalibor Šafařík.

Pokuta 550 tisíc za nedostatečnou péči o kůrovcem napadený les

Pokuta 550 tisíc za nedostatečnou péči o kůrovcem napadený les

Lesnictví

Zobrazeno:3727

Česká inspekce životního prostředí uložila obci Hodonín u Nasavrk pokutu ve výši 550 tisíc korun za to, že jako vlastník lesa významně zanedbala ochranu lesního...

Ředitelem Lesní správy Lány se stal Pavel Rus

Ředitelem Lesní správy Lány se stal Pavel Rus

Lesnictví

Zobrazeno:3676

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stal Pavel Rus. Do funkce ho k 2. lednu jmenoval na základě doporučení výběrové komise prezidentův kancléř Vratislav Mynář...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby