Přihlásit

Ekologie: Model lesa s přátelským kůrovcem nefunguje (neviditelnypes.cz)

Někteří zastánci usychajících lesů na Šumavě si chválí, že je okolo Šumavy ticho a nikomu nic nemusí vysvětlovat. Je to proto, že my, kteří nesouhlasíme rozšiřováním divočiny, s lítostí respektujeme novelu zákona, která divočinu umožňuje. Připomínám, že novela byla přijata proti vůli Senátu, vrátil ji prezident a protestovaly proti ní šumavské obce, kraje i hospodářská a agrární komora.

Zatímco my zákon respektujeme, aktivisté se chlubí tím, jak proti tehdejšímu vedení Národního parku pořádali blokády, přivazovali se ke stromům či bivakovali v korunách šumavských smrků. Nerespektovali nic, prosazovali ideologii bezzásahovosti a k její podpoře vedli masivní a lživou mediální kampaň.

Celý článek najdete zde

Komentáře   

+12 # bergfreund 2021-09-22 12:29
A zase blbě...za dráty či v HP se normálně hospodařilo.. výchova, zalesnění, kalamita...MU...měl jsem tu šanci tam sloužit...a dvoje dráty nebyli...pouze signální stěna pak zoraný pruh a další stěna...a pak už jen volný prostor do tzv.zahraničí...
-7 # schutzmeister@iex.cz 2021-09-23 12:10
Dík, no, mám o tom zkreslený představy. Dílem tím, že jsem se dostal nejdál k první bráně a tam už na mě naskákali péesáci a bylo po legraci.
A dílem z vyprávění ředitele LZ Kašperské hory v důchodu, který líčil příčinu kalamity na Březníku v 80 letech jako problém se tam dostat v potřebném rozsahu. Když na každýho maníka s JMP přináleželi dva PS se psem. Ale možná na to jen na Modravě prděli. I tak se to nechá vyložit.
Každopádně jsem to celé oplocení hned po revoluci omrknul. Na LS Kvilda a Modrava byli dva pásy drátů. První ve směru Javoří pila-Modrava-Filipov a Huť-Kvilda- Františkov a Borová lada - Jak píšete dva ploty s dvoumetrovým uhrabaným pásem mezi.
Nu a druhý pás byl ve směru Roklanská hájenka-Březník-Mokr ůvka a Bučina byla tutově až za druhým pásem. A mezi pásy bylo až 10 km lesa.
Ale byl někde i jeden. Kupříkladu ve Všerubech, tam jsem se dostali v 85 až na hranici. To byl pak pofýrung, pane. Ti koukali.
A v které části Šumavy jste se pohyboval ? Jen pro rozšíření vzdělání, dík.
Protože minimálně na té LS Modrava mezi dráty kalamitu tahali, ale probírky ani ťuk.
+8 # Přemek 2021-09-23 18:10
S každým Vaším příspěvkem jen potvrzujete,že o tomto tématu nevíte nic. Za tzv.dráty Vás pouštěli PS,ale nikam s lesníky a dělníky nechodili.Někdy je mlčeti zlato.
-2 # schutzmeister@iex.cz 2021-09-25 11:35
Cituji Přemek:
S každým Vaším příspěvkem jen potvrzujete,že o tomto tématu nevíte nic.


No jo, no. Tak jsem si zase rozšířil obzory. Vostuda po 30 letech..... :oops:

Dokonce v tom 1989 se to o dost zjednodušilo.
https://www.ustrcr.cz/data/pdf/projekt_89/porady/op02i.pdf
V roce 1988 pracovalo za dráty 20 tis uvědomělých socialistických občanů, kteří se opravdu dobrovolně, bez ozbrojeného doprovodu vraceli zpět do střeženého prostoru.
Dokonce příslušníci PS VB už propustky nemuseli mít, jen razítko v občance.

Asi to už fakt spělo do řiti, protože já v tom 85 ještě pamatuju bránu, před kterou byli tři protitankový ježci na silnici, pak dvě brány v plotě s uhrabaným písečkem mezi, závora ze 16trubky vylitá betonem a zase tři ježci. Takže to nebylo jen otevřít bránu. Zavolat na rotu, prověřit osoby, odšoupnout ježky.....Viděl jsem průjezd a půlhodinu to dalo. Ale možná nebyli všude pohraničníci tak aktivní, to je možné.
Každopádně v takových podmínkách " Práci čest ".
-9 # schutzmeister@iex.cz 2021-09-20 12:03
Jednak tedy nevím, kdy autor naposledy viděl usychající lesy na Šumavě.
A jednak bych rád vyvrátil jedno jak píše " vyčtené " moudro :
"Aktivisté tehdy nepochopili esnické rozdělení lesa, kdy byly lesníky ochráněny poslední zbytky původních lesů. Tyto fragmenty velmi starých a původních lesů chtěli lesníci chránit, "
Chráněny byli do roku 1989 díky příslušníkům PS - respektive tomu, že plot nebyl až u hranice a v pásmu se více méně nehospodařilo.
To se začátkem 90 let prudce otočilo - sám jsem na jaře a v létě roku 1990 přejímal na pile v Rejštejně několik aut denně s dodákem " Prameny Vltavy " a věřte tomu, že to bylo dříví radost pohledět. To tam ještě žádnej kůrovec nebyl. Čistá, zdravá hmota.
Takže jen k tomu, jak lesníci chránili zbytky pralesů.
Jen, dokud tam nemohlii. 8)
+6 # Přemek 2021-09-21 17:01
Píšete tady nesmysly. Na LZ Vimperk, LS Kvilda jsem dělal v roce 1988-90.
-3 # schutzmeister@iex.cz 2021-09-22 11:25
To mě docela zajímá - a ty Prameny ještě nebyly za druhými dráty ? Když první signální stěna byla už mezi Kvildou a Borovou Ladou ?
Nejvíc nám vozila LS Modrava dodák " Březník " ale to byla kalamita mezi prvními a druhými dráty. Že by hospodařili třeba na Morůvce nebo Špičníku nevím.
Třeba to byli samí kovaní soudruzi.
My jich teda v partě moc neměli. Polovina mluvila německy, třetina rumunsky a těch pár čechů bylo v Rejštejně spíš za trest. Ty by asi propustku nedostali .
Ale lesy tam byli krásný.
A dřevo z Kvildy bylo ještě po roce 2000 super.
-5 # schutzmeister@iex.cz 2021-09-22 11:58
Jen pro mladší ročníky - jak asi muselo vypadat hospodaření mezi či za dráty - ikdyž tedy fakt se tam něco dělo, i za druhou linií :

http://pohranicnik.blogspot.com/2012/06/proryv-na-statni-hranici.html

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Ministerstvo zemědělství vydalo metodický pokyn ke snížení škod způsobovaných zvěří

Ministerstvo zemědělství vydalo metodický pokyn ke snížení škod způsobovaných zvěří

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství jako ústřední orgán státní správy myslivosti vydalo metodický pokyn ke snížení škod způsobovaných zvěří, který nahrazuje předchozí metodický pokyn č.j. 48699/2019-MZE-16233 ze dne...

Lesy ČR za tři čtvrtletí znásobily zisk na rekordních 7,4 mld. Kč z loňských 2,9 mld. Kč

Lesy ČR za tři čtvrtletí znásobily zisk na rekordních 7,4 mld. Kč…

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky za první tři čtvrtletí roku meziročně znásobil hrubý zisk na rekordních 7,39 miliardy korun z loňských 2,9 miliardy korun. Hlavním...

Novým šéfem NP České Švýcarsko se stal Petr Kříž

Novým šéfem NP České Švýcarsko se stal Petr Kříž

Lesnictví

Aktualizováno. Novým ředitelem Správy Národního parku České Švýcarsko se stane Petr Kříž ze Správy CHKO České středohoří. Kříž ve funkci vystřídá Pavla Bendu, kterého ke...

Jedle bělokorá může být klíčovou dřevinou budoucích lesů

Jedle bělokorá může být klíčovou dřevinou budoucích lesů

Lesnictví

Globální změna klimatu reprezentovaná hlavně stoupající teplotou vzduchu a zvyšujícím se suchem má negativní dopad na lesní ekosystémy. Mění se jejich produktivita, uhlíková rovnováha, stoupá...

Populární zprávy

Příčina škod na lesích spočívá v systému lesního hospodaření a neodborném přístupu ke zvěři

Příčina škod na lesích spočívá v systému lesního hospodaření a neodborném přístupu…

Lesnictví

Zobrazeno:3780

Téma spárkaté zvěře se v lesnickém oboru zmiňuje prakticky bez výjimek pouze v kontextu škod na lesích. V této souvislosti se mluví především o nadměrných...

Do tendru Lesů ČR za 12 miliard korun se přihlásilo 48 firem, loni jich bylo 40

Do tendru Lesů ČR za 12 miliard korun se přihlásilo 48 firem…

Lesnictví

Zobrazeno:3750

Do dvanáctimiliardového pětiletého tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce, těžbu a prodej dřeva 2023+ podalo nabídky 48 firem. Loni se do...

Nekula: Lesy ČR budou v příštích 6 letech potřebovat 50 miliard Kč na investice

Nekula: Lesy ČR budou v příštích 6 letech potřebovat 50 miliard Kč…

Lesnictví

Zobrazeno:2385

Video z tiskové konference uvnitř článku. Lesy ČR budou v příštích pěti až šesti letech potřebovat na obnovu cest a pěstební činnost 50 miliard korun. Na...

Nové lesní úřady a volnější ruce pro boj s klimatickou změnou. Osm požadavků Platformy za novelizaci lesního zákona

Nové lesní úřady a volnější ruce pro boj s klimatickou změnou. Osm…

Lesnictví

Zobrazeno:2039

Záznam z tiskové konference ke zhlédnutí. Na osmi požadavcích novely lesního zákona, které přispějí k zachování českých lesů, zabezpečí jejich stabilitu, konkurenceschopnost a odolnost se...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby