Řešení klimatických změn, zajišťování potravy a degradace půdy vyžadují lepší pochopení benefitů a tzv. trade-offs různých možností řešení těchto problémů. Vědci z univerzity Rutger-New Brunswick zkoumají efektivnost zásahů lidí do přírody.
Jak by mohly být jedny z největších světových problémů - klimatická změna, zajišťování potravy a degradace půdy - vyřešeny najednou? Všichni jsme jistě zaznamenali nápad, který obletěl svět - sázení nových stromů. To má samozřejmě smysl; stromy pomáhají s odstraněním oxidu uhličitého ze vzduchu a redukují dopad klimatických změn. Jenže velkoplošné vysazování stromů s sebou nese i tzv. trade-off, kompromis. Tyto plochy nových lesů mohou být přímo v konfliktu se získáváním potravy, protože rostliny (stromy i plodiny) kompetují o půdu a prostor k růstu. Pokud by rychle rostoucí nepůvodní druhy exotických stromů nahradily původní druhy, mohlo by to také snížit biodiverzitu.
Vedoucí výzkumu, Pamela McElwee z Rutger-New Brunswick říká, že pokud chceme mít vliv na několik problémů naráz, musíme být chytřejší při volbě řešení.
Ceý článek naleznete zde.