logo Silvarium tisk

Střední a východní Morava
Miloslav Hradil

Olomoucký kraj vyhlásil na svém území dvě nové přírodní památky v rámci soustavy chráněných území Natura 2000.

Tu státy Evropské unie budují na svém území a jejím účelem je chránit živočichy, rostliny a typy přírodních stanovišť, které jsou z hlediska celé Evropy cenné, ohrožené, vzácné nebo se vyskytují jen v určité oblasti.

Novými přírodními památkami jsou podle příslušného nařízení, které schválili krajští radní, Lesy u Bezuchova a Přestavlcký les. „Přírodní památka Prameniště Hamerského potoka U velké jedle a přírodní památka Pod panským lesem naopak svůj ochranný statut ztratily, ” řekl Právu mluvčí olomouckého hejtmanství Ivo Heger. V Olomouckém kraji existuje nyní 79 přírodních památek, z toho 61 z nich je v působnosti krajského úřadu,

„Je potěšitelné, že i přes poměrně náročné jednání s vlastníky dotčených pozemků bylo možné vyhlásit na území kraje dvě nová a přírodně významná území v rámci soustavy Natura 2000,” uvedl náměstek olomouckého hejtmana Pavel Horák (KDU-ČSL).

U přírodní památky Pod panským lesem na Prostějovsku, která už do soustavy Natura 2000 nepatří, již podle něj nebyl při průzkumech zjištěn ochranu území vyvolaný výskyt ohroženého upolínu nejvyššího.

„Také u přírodní památky Prameniště Hamerského potoka U velké jedle na Prostějovsku se již v území nevyskytují žádné zvláště chráněné druhy živočichů či rostlin a lesní porosty v území nemají z pohledu ochrany přírody a krajiny žádný mimořádný význam. Proto jejich ochrana byla zrušena,” konstatoval náměstek.

Lesy u Bezuchova se rozkládají v katastrálním území obcí Pavlovice u Přerova, Prusínky, Hradčany na Moravě, Šišma, Kladníky a Bezuchov. Jejich celková výměra činí zhruba 249 hektarů a jsou zde chráněna společenstva dubohabřin, smíšených jasanovo-olšových lužních lesů a extenzivních sečených luk.

Přírodní památka Přestavlcký les se rozkládá v katastrálním území Dobrčice, Přestavlky u Přerova a Stará Ves u Přerova. Její celková výměra dosahuje 208 hektarů. I zde jsou chráněny vzácné a pro danou oblast dříve typické dubohabřiny a extenzivní sečené louky nížin až podhůří.

Příslušná nařízení vyhlašující zvlášť chráněná území obsahují mj. seznam souřadnic vrcholů polygonu, kterými jsou stanoveny hranice přírodní památky nebo rezervace, případně ochranného pásma, a grafické znázornění území památky do katastrální mapy. Kraj zejména pro účely geometrického zaměření nových přírodních památek využívá evropské dotace 10,2 miliónu korun z operačního programu Životní prostředí.

„Podstatné je rovněž stanovení plánů péče o tato území a podmínek, které je v nich třeba respektovat, aby nedošlo k ohrožení chráněných živočichů nebo rostlin,” zdůraznil Horák.

Přírodní památka a přírodní rezervace požívají stejné ochrany. Je možno je navštěvovat pouze pěšky, na kolech a koních se lze v lokalitě pohybovat pouze po vyznačených zpevněných trasách. Je tu mj. zakázáno sbírat chráněné druhy rostlin a hub a odchytávat živočichy, pokud nejde o výkon práva myslivosti a rybářství. Zákaz se týká mj. i přikrmování zvěře.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě