ANNA FAJKUSOVÁ
Brno – Lesem se šířil strach. Dřevorubci s motorovými pilami se pokoušeli od stromů odehnat aktivisty, kteří je bránili vlastním tělem. „Samozřejmě, že jsme se báli. Někteří nám vyhrožovali násilím. Muselo to ale být. Tehdy před patnácti lety začala společnost brát ochranu Šumavy vážně,” vypráví expert na ochranu lesů z brněnského HnutíDuhaJaromírBláha(na snímku).
Minulý týden organizace dostala jako vůbec první středoevropský laureát prestižní cenu od nadace EuroNatur za přínos k ochraně přírodního dědictví v mezinárodním měřítku. Hnutí Duha se tak zařadilo mezi jména, jako princ Charles, Nelson Mandela nebo Michail Gorbačov. „Cenu jsme udělili za mimořádné zapojení do úspěšné ochrany Národního parku Šumava za poslední dvě desetiletí. Šumava je spolu s Bavorským lesem největším územím divočiny ve střední Evropě a nepostradatelnou součástí takzvaného Evropského zeleného pásu podél bývalé železné opony,” zdůvodňuje prezidentka nadace EuroNatur Christel Schroederová.
Bláha cenu považuje za vedlejší efekt své práce. „Je to takové morální ocenění našeho snažení. Důležitější ale je, že se lidé i díky nám o Šumavu zajímají stále víc a není jim lhostejné kácení stromů a ničení přírody,” myslí si muž, který v roce 1999 zorganizoval blokádu kácení v Trojmezenském pralese a za záchranu národního parku bojuje dlouhodobě.
Podle nastupujícího programového ředitele Hnutí Duha Jiřího Koželouha se o cenu EuroNatur zasloužil nejvíce právě Bláha. „Opravdu se nám podařilo za dvacet let usilovné práce udělat pro Šumavu dost, a to především díky němu a dalším expertům,” ví dobře Koželouh.
Ocenění je podle něj ale také výzva pro české politiky. „Na západ od našich hranic si dobře uvědomují význam vzácné šumavské přírody. O to horší je, že senát navrhl Šumavu otevřít developerům a těžařským firmám. Doufám, že poslanci napraví pověst naší země a senátní zákon, jehož projednání začne už tento měsíc, odmítnou,” podotýká Koželouh.