MAREK NEČINA
Chrudim, Chrast – Lesní samovýroba je levný způsob získání palivového dřeva. Lidé si sami vyřežou dřevo z plochy označené hajnýma pak si je také sami odvezou domů. V chrudimských městských lesích se teď ale množí případy, kdy za ně dřevo nachystané u cesty odvážejí zloději.
„Za poslední měsíc jsme zaznamenali tři případy, kdy takhle lidé vlastně okrádali své sousedy. Jednou ale hajný kradené dřevo objevil kousek u lesa u domku za plotem, což jsme ohlásili městské policii a zloděj zaplatil 1000 korun pokuty,” říká ředitel městských lesů Zdeněk Odvárka.
Zloději chycení přímo při činu prý bývají občas drzí doslova jak opice. „Pižlají si úplně v klidu cizí dřevo přinesenými pilčičkami a ještě se diví, že nám na tom něco vadí. Třeba nedávno u Rabštejnské Lhoty: Hajný jede po cestě, zloději nakládají dříví po našich harvestorech a jsou úplně v klidu, ani se neschovávají,” dodává ředitel zaražený rostoucí neomaleností lesních škůdců.
Podobné je to ale i jinde, a nemusí jít zrovna o dřevo.
„To takhle jdu chrasteckou zámeckou zahradou a vidím, jak si nějaká paní, tašku s sebou, lopatkou nerušeně vyrývá městské muškáty. Pečlivě, hezky s kořenovým balem,aby jí cestou domů neuvadly. Když jsem se jí dovolila zeptat, proč nám květiny krade, zle se na mě obořila. Prý to tak dělá už léta a s nějakými ztrátami prý zahradníci odjakživa musejí počítat,” říká nevěřícně starostka Chrasti Martina Lacmanová. „A že prý nic vracet nebude, že snad šest kytek do dvou truhlíků nikoho nevytrhne. Pomohlo až to, že jsem jí pohrozila přestupkovou komisí a vyndala mobil, že ji vyfotím přímo při činu. Až pak, celá uražená, rostliny vsadila zpátky,” dodává starostka.