Čestmír Klos
Nejzbědovanějším českým pohořím jsou Krušné hory, kde umírá polovina lesů. Přirozená obnova je nemyslitelná - smrk pichlavý je tam cizincem.
Před 40 lety působil smrk pichlavý jako opěvovaný zachránce Krušných hor. Zatímco domácí smrk ztepilý v přívalu kyselých dešťů hynul, americké smrky pichlavé rostly i v kyselém prostředí jako z vody. Nikdo nelitoval investovaných peněz.
V uplynulých letech však pohoda smrků pichlavých skončila - jsou nemilosrdně napadány houbou kloubnatkou smrkovou a hromadně odumírají. Před třemi léty bylo tímto odumíráním postiženo sedm tisíc hektarů a napadené plochy stále přibývají. Celkově bude nutné vykácet stromy na 30 tisících hektarech a ty posléze znovu zalesnit.
Ministr práce a sociálních věcí František Koníček oslovil ministra zemědělství Miroslava Tomana a zveřejnil plán na znovuzalesnění Krušných hor. Toman by měl zajistit financování a organizační a technickou stránku věci, Koníček by přispěl podporou tisíců nových pracovních míst. Společnou strategii Koníček slibuje předložit do konce srpna. Pohoda smrků pichlavých skončila - jsou nemilosrdně napadány houbou kloubnatkou smrkovou a hromadně odumírají.Celý článek si můžete přečíst zde.