MAREK NEČINA
„Nabízíme především slabé stromky z prořezávek,” řekl ředitel Zdeněk Odvárka.
Chrudim – Při rostoucích cenách energií představuje využití palivového dřeva jednu z cest, jak ušetřit alespoň část nákladů na vytápění. Ani praskání polen hořících v krbu však není zadarmo.
Cena prostorového metru nařezaného a naštípaného palivového dřeva může snadno přesáhnout i tisíc korun. Zvlášť v případě tvrdého dřeva, jako je dub, buk, jasan nebo javor. O přibližně stokorun levněji lze obvykle koupit například březové dříví. Nejlevnější bývá palivové dřevo z jehličnanů, jež nabízejí například někteří dodavatelé na internetu za cenu kolem osmi set korun.
Za zlomek ceny
Zcela nejlevněji lze dřevo pořídit za využití takzvané samovýroby. Zdaleka ne všichni lesní hospodáři sice takovou možnost nabízejí, Městské lesy Chrudim ale už po dlouhá léta ano.
„Dřevo k samovýrobě prodáváme za sto až za sto padesát korun. Zákazníci však nemohou čekat, že jim prodáme silné kmeny rostoucí u cesty. Jde hlavně o slabé stromky z prořezávek,jejichž těžba je pro nás obtížná nebo ekonomicky nevýhodná,” přiznává Zdeněk Odvárka, ředitel Městských lesů Chrudim.
Zmíněný lesní podnik přesto každoročně eviduje až desítky zájemců, kteří si dohromady odvážejí několik set metrů dřeva. „Takoví zákazníci musejí obvykle zaplatit někomu, kdo pro ně dřevo vytěží. Pak si je musejí sami z porostů vynosit a vše po sobě uklidit, což zabere dost času. A nakonec si ještě musejí zjednat odvoz, což stojí další peníze. I tak se jim to ale vyplácí,” dodává ředitel.