Jiří Marek
Nové Město na Moravě hostilo Mistrovství České republiky závodní série Stihl Timbersports. Vysočinu reprezentoval Leoš Klíma
Nové Město na Moravě OE „Leoši, makej!" roznesl se pronikavý výkřik Vysočina arenou. Leoš Klíma se v tu chvíli na vratkém prkně umístěném v záseku kmene tři metry nad zemí napřahoval k poslední ráně, aby přeťal kmen. Špalek za mohutného oddechování dřevorubce spadl k zemi.
Přesekávání kmene z prkna ve výšce je technicky nejnáročnější disciplínou Stihl Timbersport. Na čtrnáct chlapů, kteří se umějí ohánět sekerou a pilou, při dřevorubeckém mistrovství České republiky čekalo těžkých disciplín šest.
Z největší divácké podpory se v neděli těšil Leoš Klíma. Aby ne OE závodník z nedalekého Žďáru nad Sázavou byl jediným zástupcem Vysočiny v dřevorubeckém ringu. Ve Stihl Timbersports působí muž s přezdívkou „ošklivák" už od roku 2007. Na to, že jeho nejoblíbenější přípravou na závody je „odpočinek", si vybojoval mezi ostatními sportovci v sérii silnou pozici. Včera skončil naosmémmístě.
„Živím se jako stromolezec. Proto ten odpočinek," usmíval se Klíma. Ale hned vážně dodal, že bez pravidelného tréninku techniky nemáte ve Stihl Timersport šanci. „Já se připravuji doma na zahradě. Mám tam dřevorubecké pódium a postavený kmen. Tak piluji techniku," řekl závodník. Průpravu má i z předchozí práce. Deset let se živil s pilou v lese.
Síla, ale také přesnost rozhodují o úspěchu. „Důležité je srovnat si pohyby v hlavě. Jen síla nestačí, je to hodně o přesnosti. Nesmí se vám klepat ruce," mluví o dřevorubeckém sportu chlap jako hora ze Ždáru nad Sázavou. Vyšší a těžší postava je v tomto sportu prý výhodou.
Výbava pro účast v závodní sérii Stihl Timbersports je velmi drahá. Jen jedna speciální sekera vyjde závodníka na patnáct tisíc korun. „Je to docela pěkné nové auto," mluví o částce, jaká je potřeba pro pořízení dřevorubecké sady pro všech šest disciplín, Leoš Klíma.
Třeba ostří seker nemá daleko k ostrosti žiletky. „Klidně se můžete s mojí sekerou oholit," nabízí závodník ze Žďáru. Přitom na různé druhy dřeva,ale irůznédisciplíny,se používají různé sekery. Leoš Klíma jichmádvanáct.
Přestože dřevorubecký sport vypadá nebezpečně, opak je spíše pravdou. „Máme přísná pravidla, a musíme mít oblečení s bezpečnostními prvky," vysvětlil Leoš Klíma. Mezi jeho zranění patří pád ze springboardu. „Při nápřahu se mi vylomilo prkno. Z bezmála tří metrů jsem letěl na záda. Ale za měsíc už jsem byl fit," řekl dřevorubec.
V neděli do Vysočina areny našlo cestu na tři tisíce lidí. „Jsem naprosto příjemně šokovaný," vyjádřil se k divácké návštěvě ředitel zastoupení firmy Stihl pro Českou republiku Tomáš Karlík. „Při tomto strašném počasí je to skoro zázrak," dodal Tomáš Karlík.
„Skvělá podívaná. Jen na červen je trochu zima," hodnotila závody Pavla Drobná.
A kdo vlastně vyhrál? Jan Svoboda opět obhájil titul a stal se již poosmé mistrem České republiky.
Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou). Tato disciplína poměřuje zručnost závodníků v řezání klasickou motorovou pilou. Každý závodník užívá k přeřezání dvou kotoučů z ležícího kmene stejnou pilu. První kotouč se řeže směrem dolů, druhý směrem nahoru. Oba kotouče musí být odříznuty z kmene ve vyznačené výseči o šířce 10 cm, jinak je závodník diskvalifikován. Měření času se zastaví po úplném odříznutí druhého kotouče.
Standing Chop (přesekávání stojícího kmene). Disciplína Standing Chop simuluje kácení stromů, a odkrývá tak zručnost závodníka v zacházení se sekerou. Závodníci používají sekery vyrobené na míru, upravené pro typ dřeva, které se přesekává. Sekery jsou extrémně ostré a jejich srovnání s žiletkami není vůbec od věci. Závodník naseká blok nejdříve do poloviny z jedné strany, poté jej oběhne a doseká ze strany druhé.
Single Buck (řezání ruční pilou). Řezání ruční pilou je jednou z nejstarších dřevorubeckých disciplín. Měření času začíná signálem rozhodčího a končí kompletním odříznutím kotouče.
Underhand Chop (přesekávání ležícího kmene). Underhand Chop připomíná časy, kdy dřevorubci museli přesekávat spadlé stromy na menší, lépe ovladatelné části. Závodníci stojí na ležícím kmeni a v půli jej přesekávají nejdříve z jedné strany, potom se otočí a dosekají kmen z druhé strany.
Hot Saw (řezání motorovou pilou s extrémně silným motorem). Síla, velikost a hluk cca 25 kilogramových motorových pil dělají z Hot Saw jednu z nejatraktivnějších disciplín dřevorubeckých sportů. Výkon nechlazených speciálů totiž přesahuje 62 koní a jejich cena se pohybuje v relacích přes 100 tisíc korun.