logo Silvarium tisk

ROSTISLAV KUTĚJ

Šumava – Čtyři vyhlídkové věže mohou využívat turisté na Šumavě. K věžím by měla přibýt další vyhlídková místa. Správa Národního parku na jejich stavbu použila kůrovcové dřevo.

První vyhlídka stojí již od předloňska na Černé Hoře u Modravy. Další byla otevřena vloni na jaře na Zelené Hoře u Srní. Lidé na Šumavu často jezdí kvůli zdejší neopakovatelně hornaté krajině. „S tím počítáme, proto se jim snažíme pobyt v šumavské přírodě zpříjemnit a zpestřit. Po otevření vyhlídky na Černé Hoře jsme slíbili, že budou další. A sliby, které jsme dali milovníkům Šumavy, chceme i plnit,” uvedl ředitel Správy NP a CHKO Šumava. Jiří Mánek.

Třetí a čtvrtou vyhlídkovou věž otevřela v závěru loňského roku Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava. Jedna stojí pod Trojmezím u zaniklé šumavské osady Kamenná hlava nedaleko Českých Žlebů a další na Kamenném moři u Plešného jezera.

„Mohutná hora Stožec s impozantní Stožeckou skálou rámuje výhled zleva. V údolí Studené Vltavy je po svazích roztroušená malebná obec Stožec. Horizont uzavírá hřeben s nejvyššími horami celé Šumavy od Třístoličníku po Plechý (1378 m) a za ním následuje masív Smrčiny. Za dobré viditelnosti, což bývá na podzim, jsou vidět Alpy,” popsal výhled a krajinu v okolí vyhlídky, stojící nedaleko Českých Žlebů, vedoucí oddělení marketingu Správy NP a CHKO Šumava Josef Štemberk. Zajímavý výhled je i z Kamenného moře u Plešného jezera. „Za širokou Vltavickou brázdou se vypínají Želnavské vrchy s dominantním Knížecím stolcem (1236 m) a shlédneme odtud i horní část Lipna, které začíná u Nové Pece,” doplňuje Štemberk.

Všechny vyhlídkové věže nechali pracovníci Správy NP a CHKO Šumava vyrobit ze dřeva, které mělo původně bez užitku zetlít v šumavských lesích. „Dřevo jsme použili ve prospěch šumavských turistů. Správa NP a CHKO Šumava kromě ochrany přírody zodpovídá i za podporu šetrné a přírodě blízké turistiky. Náklady na stavbu jsou minimální, ale užitek, radosta zážitky, které to přináší turistům, jsou k nezaplacení,” informoval Mánek.

Správa Národního parku chystá další vyhlídková místa. „V současné době neumímříct přesně, kolik jich bude, ani kde budou. My máme nějaké tipy od návštěvníků Šumavy a pracovníci Informační a strážní služby spolu s našimi lesníky vybírají další vhodná místa,” dodal mluvčí Národního parku a CHKO Šumava Pavel Pechoušek.

Turisté mohou obdivovat Šumavu také z rozhledny, která stojí na vrcholu Poledník nedaleko Prášil.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě