MIROSLAV FUCHS
Šumava – Až dvě stě tisíc kubíků dřeva zůstalo ležet v lesích Národního parku Šumava k zetlení po orkánu Kyrill. Nedávno pracovníci Správy NP a CHKO Šumava zjistili, že někomu přišlo líto nechat ležet ladem odkorněné kmeny a jednoduše je z lesa na Modravsku ukradl.
Podle dosavadních zjištění se jednalo o zhruba tisíc kubíků smrkového dřeva a toto zjištění stálo už pozici vedoucího lesní správy Srní Jiřího Kece. Na nesrovnalosti v jedné z celkem šesti lesních správ na území Národního parku Šumava upozornila důsledná inventarizace dřeva na konci loňského roku.
Podle ředitele Správy Jiřího Mánka se o krádežích dřeva v národním parku šuškalo celou dobu jeho existence, ale až nyní má Správa v ruce jasné důkazy. „O původcích nechci ani jen částečně spekulovat. Prostě nechceme a nelze tolerovat, že se v Národním parku Šumava ztrácí dřevní hmota,” zdůraznil ředitel Správy, podle něhož budou důkladné kontroly a inventury pokračovat nejen na Srní a Modravě.
Momentálně je jisté, že konkrétnímu pracovišti v lese chybí tisíc kubíků dřeva. Vedení Správy tak nemělo po tomto zjištění moc na výběr. „Jedinou možnou cestou bylo podání trestního oznámení na neznámého pachatele. To jsme udělali. Nechci spekulovat o tom, jak a kdo dřevo z národního parku odcizil. V každém případě to, že se dřevo v národním parku v posledních letech ztrácelo, je výsledkem chybných rozhodnutí, že se neopodstatněné množství dřevní hmoty ponechávalo v lesích k zetlení,” podotkl Jiří Mánek.
Jen za roky 2007 až 2011 byla podle jeho dalších slov takto ponechána v lesích dřevní hmota v hodnotě dvě stě milionů korun. „To jsou věci, které mohou podněcovat celou řadu spekulantů a osob, které chtějí tuto nepříliš přehlednou situaci využít a zneužít. Tento stav chceme eliminovat a také dřevní hmotu v tomto množství dále nebudeme v lesích ponechávat,” nastínil další postup.
Další kroky ve chvíli, kdy bylo zjištěno odcizení dřeva na konkrétním pracovišti, se jasně nabízejí. „Nastavili jsme kontrolní systém nejen z hlediska ponechávání dřevní hmoty k zetlení, ale i pokud jde o sortimentaci prodávaného dřeva, kde hrozí další únik tím, že je špatně stanoven sortiment prodávaného dřeva. Pak je možné prodávat dřevo lidově řečeno pod cenou. Proto máme nastaveny kontrolní mechanismy tak, aby se ne zamezilo, ale minimalizovaly možnosti jakýchkoliv úniků, a to nejen na územním pracovišti Srní, ale i na zbylých pěti územních pracovištích,” uzavřel Jiří Mánek.