logo Silvarium tisk

(jz)

Jednou z možností, jak si zajistit vytápění objektu v oblastech kde není zaveden zemní plyn a jste odkázáni pouze na elektrické vytápění, je dřevo či dřevěné peletky.

Kotle na dřevo slaví návrat. V řadě domácností slouží jako hlavní zdroj tepla a nahrazují v mnoha případech stále dražší plynové, elektrické nebo jiné vytápění, případně jsou s těmito dražšími způsoby vytápění využívány v kombinaci. A to i přesto, že rok od roku cena palivového dřeva mírně stoupá.

Pokud se pro dřevo rozhodnete, spíš než po klasickém kotli na tuhá paliva, sáhněte po zplynovacím kotli. Jeho konstrukce je navržena tak, aby docházelo při spalování paliva k takzvané pyrolytické destilaci, kdy se veškeré spalitelné složky paliva zplynují. Je tak zaručena vysoká účinnost kotle - až 90 procent. Cena nových modernizovaných kotlů na dřevo se pohybuje od 30 do 50 tisíc korun.

Tvrdého dřeva spálíte méně

Ovšem pozor, spolu se dřevem potřebujete i prostor na jeho uskladnění. A to nejen pro aktuální spotřebu, ale i pro schnutí dřeva. To znamená ideálně 40 metrů krychlových. Pozor také na vlhké dřevo, které má menší výhřevnost a zkracuje životnost kotle. Důležitá je také kvalita topiva. Tvrdého dřeva, jako je buk či dub, spotřebujete menší množství než dřeva měkkého (smrk, borovice, topol). Pozor také na zbytečně výkonný kotel.

Dřevěné peletky mají budoucnost

V poslední době odborníci prosazují vytápění dřevěnými peletkami. Trh dnes nabízí moderní teplovodní kotle a krbová kamna nové generace, jež mají speciální podávací zařízení, který celý proces přikládání paliva automatizuje. Nejnovější kotle jsou kondenzační (využívají i kondenzační teplo ze spalin), čím se zvyšuje jejich účinnost - až o 8,5 procenta oproti klasickým kotlům a protopí se méně paliva.

Co jsou pelety Zpravidla to jsou granule kruhového průřezu o průměru 6 až 14 mm a délce 1 až 5 cm, které jsou vyrobeny výhradně z organického materiálu, tedy biomasy jako je dřevo či dřevní odpad (nejlépe kvalitní piliny) bez chemických přísad.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě