logo Silvarium tisk

Výroba dřevních pelet rychle narůstá po celém světě. Podle Mezinárodní energetické agentury je to jedno z nejrychleji rostoucích energetických odvětví současnosti.

Pro rozšiřování výroby a prodejů dřevních pelet byl rok 2014 velice úspěšný. Růstu peletových trhů pomáhá i dosud nejlepší systém hlídání kvality mezi všemi pevnými palivy, kterým je certifikace ENplus. V loňském roce došlo k nejsilnějšímu růstu odvětví, což se projevilo na zvýšení celosvětové certifikované produkce ENplus dřevních pelet na více jak 6,5 milionu tun, které tvoří 58 % celkové produkce. Navíc je stále několik výrobních závodů v procesu získávání certifikace. V roce 2015 se očekává další navyšování produkce certifikovaných pelet. Ve srovnání s 1,2 milionem tun ENplus certifikovaných pelet v roce 2011 je růst peletářského trhu velmi působivý.

ZÁJEM V USA A VE VÝCHODNÍ EVROPĚ

Po certifikaci prvních výrobců pelet v USA v roce 2013 se v uplynulém roce rozhodla vyrábět ENplus pelety řada závodů na jihu a staly se dodavateli na rostoucí evropský trh s teplem. Současná americká výroba pelet je 2,5x vyšší než předchozí rok. Už na konci roku 2014 se očekávalo překročení 550.000 tun certifikovaných pelet.
V roce 2014 také začaly rychleji přibývat certifikované peletárny ve východní Evropě. ENplus pelety se uplynulý rok začaly vůbec poprvé vyrábět v Rusku, na Ukrajině, v Bulharsku a Bosně a Hercegovině. K tomu se přidal další nárůst certifikovaných výrob v pobaltských státech a Rumunsku. Růst výroby pelet v Evropě je zdravý, diverzifikovaný do všech koutů kontinentu a se stabilní kvalitou výroby. V současné době se nacházejí ENplus certifikovaní výrobci i dodavatelé pelet ve většině evropských zemí a mnoho ostatních firem prochází prvními audity.

NĚMECKO STÁLE VEDE

Zatímco certifikace ENplus se stále šíří dále do ciziny, ve střední a západní Evropě se i nadále rozvíjejí další produkční kapacity. Německo zůstává největším producentem dřevních pelet a ke konci roku 2014 překonalo významný milník ve výši 2 milionů tun vyrobených certifikovaných ENplus pelet, což je 16% navýšení oproti předchozímu roku. Rakousko ho následuje s překročením výroby 1 milionu tun pelet a nárůstem o téměř 21 % oproti roku 2013. Rakousko i Německo nyní vyrábějí více jak 90 % své domácí výroby pod ENplus certifikací a ukazují tak, jaký vliv má efektivní systém kvality na rozšiřování trhů. Vysoké nárůsty výrob certifikovaných pelet může potvrdit i Belgie, Francie a Itálie. Zejména v Itálii je patrný skokový nárůst produkce ENplus pelet ze 100 tisíc tun v roce 2013 na současných 600 tisíc tun. Po chladné zimě v roce 2014 byl také dobrý rok pro Kanadu, která navýšila svojí certifikovanou výrobu na 200 tisíc tun dřevních pelet.
V roce 2014 vyrábělo ENplus certifikované dřevné pelety téměř 200 certifikovaných peletáren. Počet výrobců se během uplynulého období výrazně zvýšil, na konci roku 2013 jich bylo jen zhruba 120. I v počtu certifikovaných obchodníků došlo k nárůstu, jejich počet se přiblížil ke 200. Na konci roku 2013 jich bylo pouze 130.
Výhled pro letošní rok vypadá rozhodně pozitivně. I kdyby se neudrželo vysoké tempo růstu, noví výrobci neustále žádají o certifikaci. Zájem o certifikaci narůstá i ve východní Asii a Jižní Americe. Koncem roku 2014 byl certifikován první brazilský výrobce, což naznačuje, že v roce 2015 bychom mohli spatřit nový trend směrem k zavádění systému kvality mezi peletárny v této části světa. Certifikační systém ENplus hraje klíčovou roli při zvyšování kvality výrob, harmonizaci peletových trhů a zajištění udržitelného trhu s peletami a teplem po celém světě. Rok 2015 bude podle všeho pro výrobce pelet dalším úspěšným rokem.

NEJVĚTŠÍ SPOTŘEBA JE V EU

S odpovědností za asi 80 % světové spotřeby dřevních pelet zůstává EU největším spotřebitelem dřevních pelet. Bude ale stále více spoléhat na jejich dovoz, neboť se postupně dostává až na hranice své výrobní kapacity. I přesto, že se v příštích letech očekává zvýšení využití pelet pro výrobu elektrické energie v EU, sektor vytápění ukázal a nadále vykazuje stabilní tempo růstu. To vzbudilo zájem průmyslových výrobců pelet pro sektor vytápění.
Jak se dalo očekávat, země EU se řadí mezi státy s největší spotřebou pelet ve světě. Spojené státy jsou jedinou zemí mimo EU, která se objevila v první desítce. Spotřeba pelet ve Spojených státech (2,5 milionu tun) je poměrně vysoká, ačkoli vykazuje nízkou míru růstu v průběhu let. Situace by se mohla změnit, pokud by Spojené státy začaly s konverzí některých svých uhelných elektráren, ale v současné době je toto spíše zbožným přáním. V rámci EU lze identifikovat tři různé trhy: trh řízený výrobou elektrické energie, trh řízený vytápěním a smíšený trh řízený výrobou elektrické energie a vytápěním. S 5% nebo nižší spotřebou pelet pro vytápění jsou Spojené království a Nizozemsko zjevně trhy poháněné právě výrobou elektrické energie. Totéž lze říci o Belgii. Italský, německý, rakouský, švédský a francouzský trh jsou poháněny spotřebou pelet výhradně pro účely vytápění. Dánsko lze považovat za smíšený trh, neboť za velkou část celkové spotřeby pelet jsou odpovědná zařízení kombinované výroby elektrické energie a tepla. Pro veškeré výpočty týkající se kogenerační výroby tepla a elektrické energie byly 2/3 celosvětové spotřeby pelet přičítány k vytápění a 1/3 celosvětové spotřeby pelet k výrobě elektrické energie.
S údaji o spotřebě pelet dosahující 3,5 milionu tun v roce 2013 je Spojené království největším spotřebitelem pelet pro výrobu elektrické energie. Tato situace bude v příštích letech posílena konverzí dalších elektráren. Itálie je největším spotřebitelem pelet pro vytápění s využitím téměř 3,3 milionu tun v roce 2013. Spotřebu pelet v Itálii lze téměř výhradně přičíst použití pelet v kamnech na pelety. Asijský trh, zejména trh Jižní Korey a Japonska, roste a může se v budoucnosti stát, vedle evropského trhu, významným trhem.

ZÁJEM JE O VYTÁPĚNÍ BYTŮ

Celosvětová produkce dřevních pelet a obchod rostou již 13 let v řadě. Přesto, když se podíváme na celkovou světovou výrobu a spotřebu, byl globální růst za posledních 8 let v podstatě lineární - což na jedné straně svědčí o celkově relativně stabilním a důvěryhodném trhu. Na druhé straně nám to také ukazuje, že exponenciální růst trhu a scénář s více než 60 miliony tun celosvětové produkce dřevních pelet v roce 2020 (jak optimisté očekávali jen pár let zpátky) je nepravděpodobný. A zatímco se průmyslové trhy obvykle těší největšímu podílu pozornosti, je důležité poukázat na fakt, že ve skutečnosti je na globální úrovni trh využití pelet pro vytápění bytových prostor stále větším trhem, který během posledních letech předvedl impozantní růst. Ve srovnání s průmyslovými trhy, kde různé politické, dotační i legislativní změny ve velkých elektrárnách způsobily silné (i když dočasné) výkyvy v procesu výroby, má trh vytápění bytových prostor, poháněný především vysokými cenami topných olejů, tendenci stát se stabilním a lze ho nazvat tichým tahounem průmyslu.
Vedle tradičních trhů v EU a Severní Americe, rovněž prudce rostou noví výrobci a spotřebitelé pelet ve východní Asii. Korea v současné době ukazuje impozantní růst spotřeby a dovozu pelet a okolní země se dychtivě zaměřují na tuto novou výzvu (viz též níže). Pro severozápadní Evropu bude zajímavé sledovat, jak moc cíle v oblasti obnovitelné energie podnítí další výrobu a obchod v rámci EU a další dovoz pelet ze zahraničí v příštích 5 letech (je tu stále možnost, že nedojde ke splnění závazných cílů). Ve stejné době, bez povinných kritérií udržitelnosti v rámci celé EU před rokem 2020, nevládní organizace a několik veřejných sdělovacích prostředků pokračují ve vyvíjení tlaku na odvětví a řada zemí buď již zavedla legislativu udržitelnosti (Belgie a Velká Británie), nebo v současné době vyvíjí povinné (Holandsko) nebo dobrovolné (Dánsko) systémy udržitelnosti pro průmyslové využití pelet. Taková právní úprava má za cíl zjistit například minimální (neefektivní) snížení emisí skleníkových plynů a zároveň zaručit získávání surovin udržitelným obhospodařováním lesů. Dopad takovýchto právních předpisů na obchod, spotřebu a ceny dřevních pelet se teprve uvidí.

***

O AUTOROVI

Ing. VLADIMÍR STUPAVSKÝ je předsedou národní asociace Klastr Česká peleta, která sdružuje 72 firem z oboru výroby a distribuce dřevních paliv a spalovacích zařízení na biomasu.
Vedle toho působí v předsednictvu Evropské rady pro pelety a v Technické normalizační komisi TNK 138 pro tuhá biopaliva a tuhá alternativní paliva při Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví. Klastr Česká peleta je národním správcem certifikačního systému ENplus pro dřevní pelety v České a Slovenské republice a první akreditovanou společností pro zkoušky montážníků OZE dle zákona 406/2000.
Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

ENPLUS HLÍDÁ KVALITU U DŘEVNÍCH PELET

Certifikace ENplus zaručuje kvalitu dřevních pelet tak, aby chránila všechny zúčastněné. Zákazník má zaručeno, že peleta vyhovuje mezinárodním normám a byla dodána odpovídajícím způsobem. Prodejci mají jistotu, že rozvážejí kvalitní pelety. Výrobce pelet může případným kontrolorům zpětně předložit vzorek výroby za kterékoliv zjišťované období. A výrobci kotlů a kamen se mohou bránit při reklamacích, kdy kotle nedosahují slibovaných parametrů nebo byly poničeny kvůli použití nekvalitních pelet. Certifikace znamená vyšší kvalitu, ne vyšší cenu. Pro výrobce ani obchodníky neznamená žádné náklady navíc. Naopak zákazníci si mohou vybírat mezi konkurenčními výrobci, kteří všichni garantují stejně vysokou kvalitu pelet. Certifikované pelety musí splňovat požadavky mezinárodních norem ISO 17225-1 a ISO 17225-2, které popisují parametry i kvalitu pelet. Vedle klasických měřítek, jako je výhřevnost nebo vlhkost, zavádí další kritéria objemové hmotnosti, velikosti částic nebo teploty tání popela, jinak by popel mohl struskovat a napékat se na hořáky. ENplus dřevní pelety jsou rozděleny do tří tříd dle kvality použitého dřeva: n Třída A1 je prvotřídní kvalita používaná v kotlích a kamnech v domácnostech. Pelety jsou vyrobeny pouze z chemicky neošetřených zbytků dřeva z pil bez příměsí kůry a mohou obsahovat pouze 0,7 % popela. n Třída A2 se používá ve větších kotlích a při jejím spalování vzniká víc popela. V těchto peletách již může být určitá část kůry, lesních těžebních zbytků, a tedy i vyšší procento popele, max. však do 1,5 %. n Třída B označuje dřevěné pelety pro průmyslové využití. Zde je již dovolen větší podíl popele, výroba z použitého dřeva a vyšší procento kůry. Mezi základními parametry, které certifikace ENplus ve třídě A1 sleduje, patří např.: n Obsah vody do 10 % n Obsah popele do 0,7 % n Výhřevnost nad 16,5 MJ/kg n Mechanická odolnost do 2,5 % odrolu n Teplota tání popele do 1200 °C n Objemová hmotnost (slisování) přes 600 kg/m3 Řada renomovaných výrobců peletových kotlů a kamen podmiňuje garanční období pouze při použití certifikovaných pelet ENplus.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě