VÁCLAV JANOUŠ
Oblíbená restaurace na šumavském Březníku bude přes zimu uzavřena. Národní park za ni dostal třímilionovou pokutu a teď řeší, co s ní dál.
MODRAVA Správa šumavského národního parku opravila restauraci v hájence na Březníku u Modravy za 5,5 milionu korun a zkolaudovala ji v prosinci 2013. Měla to být výstavní restaurace a projekt, kterým se všichni soukromí investoři měli inspirovat. Místo toho teď řeší skandál – odpadní voda z restaurace, kterou mělo pravidelně vyvážet nákladní auto, tekla do okolní půdy.
Už v říjnu nový ředitel šumavského parku Pavel Hubený kritizoval, že provoz je nákladný a neekologický. Za elektřinu a plyn platila správa parku měsíčně 55 tisíc korun a Hubený prohlásil, že se sice vybudovala „krásná restaurace, ale pozapomnělo se na energetické vstupy a na vyřešení odpadních vod”. Uvedl tehdy, že navýšení kapacity kuchyně a nové restaurace vedlo k tomu, že jímka se plnila velmi rychle a ne vždy byla vyvezena včas.
Právě za to nyní dostala správa parku pokutu.
„Jedná se o rekordní pokutu v řádech milionů korun za nakládání s odpadními vodami, konkrétně za mnohaleté vypouštění odpadních vod bez patřičného povolení,” komentoval včera zjištění MF DNES mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák. Bližší informace zveřejní park na zítřejší tiskové konferenci. Ředitel České inspekce životního prostředí v Plzni Zbyněk Sevelka včera řekl, že má spis o pokutě na stole a konkrétně se k pochybení vyjádří v pátek. Informace MF DNES o výši pokuty však potvrdil.
„Suma, o které hovoříte, je výše, na kterou je zahájeno správní řízení. Pokuta musí být v této výši, protože se jedná o takto přísně chráněné území,” uvedl Zbyněk Sevelka.
Podle tří nezávislých zdrojů MF DNES je problém v tom, že hájenka má vybudovanou odpadní jímku neboli žumpu, která měla být pravidelně vyvážena. Místo toho přetékala a odpady tekly do cenného území. Lokalita, kde Březník stojí, je první, tedy nejpřísněji chráněnou zónou parku a územím podléhajícím přísným evropským ochranářským směrnicím. „Zvlášť v lokalitě Luzenského údolí je to zvěrstvo, protože to je srdce národního parku. Správa parku o problému věděla, její úředníci na toto riziko při navýšení kapacity podle mých informací upozorňovali, ale bývalé vedení toto ignorovalo,” říká ekologický aktivista Hnutí Duha Jaromír Bláha.
Bývalý ředitel šumavského národního parku Jiří Mánek, který byl letos v dubnu odvolán, pokutu nechápe, a když jej včera MF DNES oslovila, byl překvapen. „Restaurace byla řádně zkolaudovaná a věřím, že i provozovaná v souladu s kolaudačním rozhodnutím. Divím se, že na problém nejprve nebyla správa parku upozorněna, aby mohla situaci napravit, a rovnou je jí vyměřena pokuta. A to v takové výši, o které jsem nikdy v podobných případech neslyšel,” uvedl Mánek.
Vyvážet jímku v zimě však není možné vůbec, protože fekální automobil se tam kvůli sněhu a běžkařským stopám nedostane. Pěších turistů, cyklistů či běžkařů sem míří denně minimálně desítky. Logicky tam musela být jímka plná během několika dnů. „Když nás na tento problém Česká inspekce životního prostředí upozornila, okamžitě jsem nařídil zvýšit frekvenci vyvážení jímky. Pro představu, aby nedocházelo k opětovnému úniku, musel by fekální vůz na Březník jezdit zhruba každých deset dnů,” řekl ředitel Hubený.
Letos v zimě zůstane Březník uzavřený a správa parku řeší, jak zajistit pro další měsíce provoz restaurace jako ostrovní, tedy například s využitím obnovitelných zdrojů. Proti pokutě a její výši se může park odvolat.
Pokutu pro správu parku kritizují i šumavští starostové, kteří říkají, že národní park má jít v území příkladem a nemůže si takové přešlapy dovolit.