Šumava – Emoce, které provázejí život na Šumavě, zřejmě hned tak neustanou. Kromě sporu o způsob, jakým ministerstvo životního prostředí schválilo Plán péče o Národní park Šumava a výklad zákona o ochraně přírody a krajiny v případě Rady parku, se dá očekávat výměna názorů i na změny, které připravil právě ve složení rady ředitel Správy Pavel Hubený.
Změny se mají dotknout těch členů Rady parku, které jmenuje sám ředitel Správy. A Pavel Hubený se rozhodl, že ve svém poradním orgánu chce mít zastoupeny i bývalé členy Vědecké sekce rady, kteří nesouhlasili se změnami provedenými v roce 2011 tehdejším ředitelem Správy Janem Stráským a z Rady parku sami odešli a založili tak zvanou Stínovou vědeckou radu NPŠ.
Už samotná pozvánka na první letošní jednání Rady parku, které se má konat zítra, vzbudila u šumavských starostů mírně řečeno určité rozpaky. První verze totiž zahrnovala v programu jednání také změny týkající se organizačního složení a jednacího řádu Rady parku.
Do určité míry to dokládá i děním kolem Rady parku. Ta by se měla sejít poprvé v letošním roce. Jedním z bodů jednání by pak měla být změna jednacího řádu a organizační struktury, o čemž ovšem ani místopředseda ani předseda Rady parku neměli tušení. „Pan ředitel Hubený vyměnil některé členy Rady. Pochopili bychom, kdyby odvolal všechny ty členy Rady, kteří jsou jmenováni jím a nejsou členy rady ze zákona. Nicméně Pavel Hubený odvolal pouze některé a týká se to především těch, které potřebuje nahradit aktivisty, ať už se to týká odvolání Jana Stráského, Viléma Podrázského, Stanislava Vacka či Josefa Vovesného a Jaroslavy Pertoldové. Já to prostě nechápu," uvedl předseda Svazu obcí v NP Šumava, starosta Modravy a místopředseda Rady parku Antonín Schubert.
Ze zákona jsou v Radě parku zástupci obcí, a ti mohou do rady delegovat, koho chtějí na základě plné moci. V té chvíli se jedná o delegovaného zástupce obce a jako takový na sebe přebírá všechna práva a povinnosti zastupovaného, tedy obce. „Jenomže pro MŽP se jedná jen o nějakého delegovaného člověka. Chápu, že člověk v pudu sebezáchovy dokáže udělat nestandardní kroky, ale MŽP musí být tím orgánem, který ukáže nejen v České republice, že neohýbá právo a zákon, ale dokáže je jednoznačně dodržovat. Bohužel jsme svědky opačné situace, kdy MŽP je tím, kdo dokáže právo a zákony ohýbat podle toho, jaká je vůle aktuálního obsazení ministerstva od ministra přes náměstky," konstatuje Antonín Schubert.
A to jsou podle něho důvody, proč obce upozorňují, že udělat obecný zákon a doprovodit ho pravidly, která si může změnit každý nový ministr, je situace, ve které se Šumava nachází dnes skoro čtvrt století. A je to situace, která nikam nevede. Ano, ze Šumavy se stalo politikum, ale politiky na Šumavu přitáhli aktivisti, ne obce. Nám bylo od začátku jasné, že si vše musíme vyjednat se Správou parku a s ministerstvem. První, kdo sem začal tahat politiky, byli aktivisté, což je rovněž české specifikum. Aktivista má totiž jediného nepřítele, a to je právě politik," dodává. Ale zpět k Radě NP. K některým dílčím změnám může dojít u zástupců obcí po loňských komunálních volbách, nicméně změny ve složení rady parku se podle Pavla Hubeného dotknou i těch členů, které přímo do rady jmenuje ředitel Správy parku. „Určitě jsou tam změny. Není povinnost to projednávat. S některými členy jsme členství v radě ukončili s poděkováním za jejich činnost a jmenoval jsem místo nich nové členy. Není jich moc, rozhodně ne většina, ale protože chci, aby Rada byla jaksi více názorově rozrůzněná, usiloval jsem o to, aby se do Rady například vrátili i někteří její dřívější členové. Chci mít prostě v rámci rady širší názorovou škálu, než doposud byla," říká Pavel Hubený. Potvrdil tak svá slova z května loňského roku, kdy nevyloučil možnost, že by se do rady parku vrátili například někteří její bývalí členové vědecké sekce rady. „Ekologický aktivista je podle mne člověk, který v nevládní organizaci prosazuje nějakými veřejnými prostředky své názory, ale v radě nebude žádný ekologický aktivista, budou tam zástupci vysokých škol, vědeckých pracovišť či podnikatelů," ohradil se ředitel Správy.
Nicméně informace o tom, že by v novém složení měli v Radě parku zasednout také členové tak zvané Stínové vědecké rady, potvrdil. „Existence Stínové vědecké rady je jeden z důvodů, proč jsem usiloval o přímé působení v Radě parku některých jejích členů. Sice to neovlivním, ale domnívám se, že není zdravé, aby Stínová vědecká rada existovala mimo oficiální Radu parku," zdůraznil Pavel Hubený s tím, že bývalým členům vědecké sekce Rad parku, kteří sami odešli, nabídl možnost návratu. A minimálně Jakub Hruška, předseda Stínové vědecké rady NPŠ nabídku přijal. Je otázkou, zda s návratem jednoho z oponentů bývalého vedení Správy parku do oficiální Rady NP dojde i na přání Pavla Hubeného, aby Stínová vědecká rada neměla důvod existovat.
Nová Rada parku je v podstatě sestavena a ke své první schůzce se sejde zítra. „Co se týká změn v Radě NP Šumava, tak ty jsou plně v kompetenci ředitele NP Šumava Pavla Hubeného, který má plnou podporu ministra Richarda Brabce," potvrdila Prachatickému deníku stanovisko ministerstva životního prostředí jeho tisková mluvčí Petra Roubíčková. Ohledně připomínek starostů k časově omezenému pověření Pavla Hubeného ve funkci ředitele a vypsání výběrového řízení na tento post dodala: „Co se týká vypsání výběrového řízení na ředitele Národního parku Šumava, ministr o něm rozhodne do konce března, kdy by se měly začít připravovat podklady pro výběrové řízení."
Aktuálně má Rada parku podle složení uvedeného na webových stránkách Správy NP Šumava 48 členů (25 je jich ze zákona a 23 jmenovaných ředitelem Správy), přestože podle zákona může mít Rada parku maximálně až 55 členů. Pokud se týká změn u zástupců místních samospráv, tam by se mohla změna delegovaných zástupců obcí týkat minimálně čtyř jmen. U členů jmenovaných ředitelem Správy parku se nově hovoří mezi šumavskými obcemi o nejméně šesti jménech. Ke změně by mělo dojít u zástupců za vysoké školy (Stanislav Vacek a Vilém Podrázský, oba ČZU v Praze, fakulta lesnická a dřevařská, přičemž Stanislav Vacek je současně členem výkonného výboru RP), dále sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (Josef Vovesný), České geologické služby (Jaroslava Pertoldová), a v neposlední řadě také Klubu českých turistů (Jan Stráský) a zástupce kanoistiky (František Nykles je současně ve skupině RP, která se zabývá otázkami splouvání na území NPŠ). Nově se hovoří jako o staronovém členovi RP o Jakubu Hruškovi (Bývalý člen vědecké sekce RP a předseda Stínové vědecké rady NPŠ, který by mohl v nové Radě parku nahradit Jaroslavu Pertoldovou).
***
Rada parku Stínová vědecká rada Národního parku Šumava vznikla v březnu 2011 jako reakce na rozhodnutí ředitele Správy NPŠ Jana Stráského reorganizovat Radu parku zrušením dvou samostatných sekcí Regionální a Vědecké a vytvořením jednoho společného poradního sboru Rady parku. Tím podle názorů některých členů bývalé vědecké sekce Rady parku došlo k potlačení názorů vědecké části dosavadní Rady NPŠ. V současnosti je Rada parku složena ze zástupců místních samospráv, kteří jsou členy rady ze zákona, a dalších členů zastupujících vědeckou veřejnost a zájmové skupiny podnikatelů, zemědělců i turistů, které do rady parku jmenuje a odvolává ředitel Správy parku. Stínová vědecká rada je složena z českých vědců a odborníků z různých oblastí. Její základ tvoří přírodovědci a lesníci, kteří působili v Radě NPŠ a na protest proti účelovým změnám, které provedl Jan Stráský, z ní abdikovali.