Mi
Prachatice 4. července (ČTK) - V Prachaticích dnes začalo mezinárodní setkání plavců a vorařů Šumava-Bohmerwald. Jejich hostitelem bude do neděle místní folklorní soubor Libín-S, který 15 let pořádá na Schwarzenberském plavebním kanálu na Šumavě ukázky plavení dříví a od roku 2006 je členem Mezinárodní asociace plavců a vorařů.
"Přijeli zástupci 18 plaveckých a vorařských spolků z deseti zemí. V Česku se setkání koná podruhé, v roce 2001 bylo v Praze. Tentokrát se bude poprvé konat na území dvou států - České republiky a Rakouska," řekl ČTK hlavní organizátor Hynek Hladík.
Asociace sdružuje téměř 40 spolků. Jejich snahou je udržovat tradice a pátrat po historických dokumentech a svědectvích o dopravě dřeva po řekách, potocích i plavebních kanálech.
Libín-S každoročně pořádá Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, které zájemce seznamuje s folklorem z jižních Čech, Horních a Dolních Rakous a z Bavorska. Nabízí také ukázky plavení dříví i práce uhlířů, vyprávění pohádek z obou stran Šumavy či předvádění lidových řemesel.
Právě to čeká i účastníky letošního setkání. Na státní hranici mezi českou Zadní Zvonkovou a hornorakouským Sonnenwaldem uvidí ukázku plavení dříví v úseku, který loni opravila správa Národního parku Šumava. Na další den je naplánováno setkání u plavebního kanálu na Jeleních vrších, kde se bude hrát, tancovat a zpívat. Chystají se také plavecké soutěže a v Prachaticích slavnostní průvod. Ten projde městem v sobotu v podvečer.
Den stráví voraři a plavci v Horních Rakousích, kde si v klášteře Schlägl prohlédnou expozici o životě na Šumavě, další pak v Českém Krumlově. Tam si připomenou stavitele Schwarzenberského a Vchynicko-tetovského plavebního kanálu Josefa Rosenauera, který tam zemřel v roce 1804.
Schwarzenberský plavební kanál byl postaven k dopravě palivového dříví ze severních úbočí Šumavy přes hlavní evropské rozvodí do Horních Rakous a k Dunaji. Ve zlatých časech splavování, které trvaly zhruba sto let, projelo kanálem skoro osm milionů metrů palivového dříví. Plavba směrem do Vídně skončila v roce 1892, přes rozvodí plulo dříví naposledy v roce 1916.
Doprava po kanálu k Vltavě a dřevoskladu v Želnavě, později v Nové Peci trvala až do roku 1961. Od 70. let minulého století je Schwarzenberský plavební kanál zapsán v seznamu nemovitých technických památek.