Rudolf Hegenbart
Dle dostupných informací byl v létě 1910 upevněn východně za Cikhájem, v katastru Kinských lesů na silném buku, obraz hajného, „Panák.” Byl to dřevěný směrník, který oznamoval kudy vede cesta do Fryšavy.
V dávné minulosti chodili občané Cikháje do Fryšavy nakupovat, zúčastňovali se zde církevních obřadů a fryšavský farář chodil do cikhájské školy vyučovat náboženství. I fryšavský četník se zabýval problémy obce Cikháj. V období národního obrození a v období první naší republiky pořádali obyvatelé Cikháje u tohoto směrníku každoročně taneční zábavy. Jak známo, v roce 1889 uspořádali slavnost dětí a dospělých na Žákově hoře „U vyhaslých milířů”. Ve 2. světové válce, dne 3. ledna 1945, se u „Panáka” loučil místní hajný Karel Jaitner s partyzánským oddílem Zarevo, který odcházel z obce Cikháj do Fryšavy a do Samotína. Krátce před tím zlikvidoval oddíl výtopnu a lokomotivy v depu ve Městě Žďáře. I po válce hajní „Panáka” obnovovali a starali se, aby zůstal jako trvalá památka na dávnou minulost.
„Panák” byl několikráte dokonce ukraden, znehodnocen. Zásluhou hajného R. Ptáčka byl vždy obnoven a umístěn na původní místo. Posléze se o něj starali manželé Šmídovi. Z jejich iniciativy došlo k rekonstrukci starého a vyrobení nového „Panáka”, hajného. Jeden nabádá k cestě do Fryšavy a druhý do Cikháje.
V sobotu 12. října 2013 odhalil, lesní rada Kinského hospodářství M. Matoušek, za účasti lesníka Jiřího Bíny z Kocandy, nově vyrobené směrníky. Slavnostního aktu se zúčastnili autoři těchto dvou nově vyrobených směrníků, důchodce M. Šmída s manželkou, chalupář Josef Krkoška s manželkou, kteří zajišťovali technické provedení, a rodina Sedláčkova, která vyrobila a namalovala lesníky. Za úpravu patří všem veliké poděkování. Jde o nevšední aktivitu. Z vlastní iniciativy a na vlastní náklady, s přispěním lesníků Kinského hospodářství, obnovili památku, která bude sloužit i dalším generacím obce a turistům.
„Za úpravu patří všem veliké poděkování. Jde o nevšední aktivitu. Z vlastní iniciativy a na vlastní náklady, s přispěním lesníků Kinského hospodářství, obnovili památku, která bude sloužit i dalším generacím.”