Prakticky všechny faktory hrají do karet kůrovci. K suchu se přidal i koronavirus, který omezil provoz některých pil a snížil odbyt kalamitního dřeva. Odolá broukům alespoň část Žďárska?
VYSOČINA „Pozitivní zprávu? Tu nemám," odvětil hořce ředitel Lesního družstva obcí (LDO) Přibyslav Jiří Svoboda.
Sdružení obcí ze Žďárska a Havlíčkobrodska, které obhospodařuje skoro šest tisíc hektarů majetku, je na prahu nové kůrovcové sezony.
„Svoje lesy máme po loňském roce relativně vyčištěné, stihli jsme to do konce března. Kůrovec se u nás vyrojil na Velikonoce, očekáváme, že na konci května začnou usychat další stromy. Čekají nás další napínavé zážitky," obává se Jiří Svoboda.
Šéf LDO říká, že jeho oblast je pořád ještě na začátku kalamity. I díky tomu, že má lesy v polohách kolem 600 metrů. „Loni jsme vytěžili dva etáty, někde už se jich těží deset," srovnává.
Očekává, že se letos situace zhorší. Škůdcům výrazně nahrává i sucho. „Ale kůrovce už je tolik, že počasí nehraje takovou roli. Zima a déšť ho pouze zpomalí a prodlouží jeho vývoj," říká.
O osudu lesů v kraji má jasno. „Pokud těžíme na Vysočině 10 milionů kubíků místo čtvrtinového množství jako v normálních letech, během dalších čtyř let zmizí dospělý les," předpovídá. Záležet bude podle něj i na tom, zda lesníci budou mít finance na likvidaci škod.
Jenže vytěženého dřeva je na trhu obrovský přebytek. A to drží cenu kulatiny hodně nízko. Aby toho nebylo málo, ke všemu přibyl v březnu další nepříznivý faktor.
„Koronavirová karanténa zastavila provoz některých příhraničních pil v Rakousku a Německu, kde pracovali čeští pendleři. Odbyt se zasekl na polovině objemu, jaký jsme si představovali," srovnává Jiří Svoboda. Nákup podle něj omezila i pila nadnárodního gigantu Stora Enso ve Ždírci nad Doubravou, která je hodně důležitá pro místní odbyt.
Celý článek najdete v MF Dnes.