logo Silvarium tisk

(lsi)        

STRAŠICE / Brdy jsou vrchovina s osmistovkovými vrcholy a pásmem vrchů nad 700 m. n. m. Na rokycanské straně jsou výrazně exponované vůči proudění od západu, severu a severozápadu, kdy zadržují vodou bohaté mraky. Dochází pak k bohatým srážkám, jež zvláště v letním období mohou způsobovat přívaly vody. Geolog Martin Lang upozorňuje i na další specifika Brd a na souvislosti s povodněmi.

* To ale není celé vysvětlení místních bleskových povodní?

Bleskové povodně nejsou samozřejmě jen problémem Brd, ale fungují v současnosti po celé Evropě. Souvisí to s klimatickými výkyvy, jež v posledních letech zaznamenává celý svět. Brdy ovšem mají svá specifika. Především je to současné mýcení velkých ploch lesa, které znemožňuje zadržování vody přirozeným způsobem.

* Takže by stačilo vrátit se k původnímu hospodaření a těžbě?

Úplný návrat k těžbě pilami a s pomocí lehké přibližovací techniky už možný není. Takový podnik by stal konkurence neschopným. Dnes jsme ale špatní hospodáři, přitom s vodou se v lese dá hospodařit dobře, i bez velkých nádrží. Postačí, aby se v příkopech podél průseků vytvářely kanály, jimiž se voda bude navracet do podrostu. Zastavit veškeré meliorační práce, které odvádějí vodu z lesa. Nevysoušet mechoviště a ponechat mokřady v přirozeném stavu, nebo je do něj navracet. Tento přístup je šetrný k lesu i podstatně levnější než budování mohutných hrází.

* V minulosti se to osvědčilo?

Dříve fungovala od středověku budovaná síť kanálů, s řadou nádrží pro pohon vodních kol hutí, hamrů, mlýnů a pil. V době silných dešťů měl systém ohromnou retenční schopnost. To už není. K tomu připočtěme bezhlavou drenáž pozemků, v minulosti přirozeně zamokřených a v době sucha opět přirozeně vysychajících. Zanedbávaly se staré strouhy a příkopy v krajině, jež jsou postupně vyplněny splachy. K tomu přispívá i bezohledné zemědělské hospodaření s pěstováním nevhodných plodin, nebo nevhodný způsob orby.

* Můžeme se poučit i z příkladů jiných zemí?

Ano, nejen předci vodě díky mnohageneračním zkušenostem rozuměli. Příklad si můžeme vzít i paradoxně z rovinatého, přesto vodohospodářsky zdatného Nizozemska či severního Německa. Kdyby tam přestali udržovat vodní kanály, ocitl by se celý jejich sever zpátky pod hladinou moře.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě