JIŘÍ DROZDÍK
Kraslicko – Lesy České republiky dokončily revitalizaci koryta Chodovského potoka, a to ve skoro tříkilometrovém úseku mezi osadou Mezihorská až k prameništi jižně od Jindřichovic na Kraslicku. Do revitalizace se lesníci pustili kvůli záchraně cenných přírodních rašelinišť v Krušných horách. „Voda tak dnes ze zalesněného území odtéká oproti minulosti pomaleji, a nedochází tudíž k vysušování přilehlých rašelinišť. To byl právě ten největší problém,” řekl mluvčí Lesů ČR Zdeněk Boublík s tím, že práce vyšly za pomoci dotací na dva miliony korun.
„Provedenou revitalizací se nám podařilo navrátit koryto Chodovského potoka do původní, přirozené trasy. To je nyní mělké, mírně zvlněné, doplněné o několik místních, hojně se vyskytujících balvanů. Boční příkopy jsou v místech jejich zaústění do koryta přehrazeny dřevěnou příčnou přehrážkou, aby došlo k zadržení vody,” vysvětluje ředitel Lesů ČR Michal Gaube. „V minulosti uměle vytvořené koryto je zasypáno. Opatření výrazně zlepšila retenční schopnost povodí Chodovského potoka a podpořila zdárný vývoj přiléhajících rašelinných stanovišť,” doplnil. V současné době je stavba již dokončena a zcela funkční. Voda protéká původními meandry i nově vytvořeným mělkým korytem. Do původních meandrů se voda vrátila přirozeně, jako by ani neuběhly desítky let od jejich opuštění.
Téměř celý upravovaný úsek Chodovského potoka v předmětné lokalitě protéká územím původních rašelinišť, dnes podmáčených smrčin a olšin s příměsí modřínu a jedle a také listnáčů, jako jsou bříza, lípa, dub, buk a javor klen. Rudolf Kovařík, člen sdružení Rosnatka, které se stará o krušnohorskou přírodu, neskrývá nadšení z revitalizace. „Rašeliniště jsou velmi vzácná. Je tam mnoho unikátních živočichů a rostlin. Každá taková investice je naprostým přínosem,” konstatoval.